PERN ma 6 ofert na ostatni odcinek rurociągu
Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) otrzymało 6 ofert w przetargu na budowę ostatniego odcinka tzw. III nitki rurociągu wschodniego "Przyjaźń" na trasie Zawady-Orzechowo (Mazowieckie) o długości 62,5 km.
Spółka chce podpisać umowy na inwestycję jeszcze w 2009 r. - poinformował PAP prezes PERN Robert Soszyński. Będą to trzy niezależne umowy, gdyż budowa całego odcinka rurociągu Zawady-Orzechowo została podzielona na trzy etapy, obejmujące wykonanie po około 20 km magistrali.
Soszyński zapowiedział, że inwestycja zakończy się w 2012 r., co oznaczać będzie zamknięcie całości budowy tzw. III nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń", prowadzącego z bazy magazynowej PERN w Adamowie przy granicy z Białorusią do Płocka.
Tzw. trzecia nitka rurociągu wschodniego "Przyjaźń", której budowa rozpoczęła się w 2002 r., będzie liczyła około 230 km, a łączny koszt całej inwestycji wyniesie około 1 mld zł. Oddanie tej magistrali do użytku pozwoli na optymalizację kosztów tłoczenia rosyjskiej ropy naftowej, bowiem obecnie możliwości przesyłowe spółki są wykorzystywane maksymalnie.
Soszyński dodał, że po uruchomieniu III nitki PERN rozważy zakres modernizacji i sposób wykorzystania I nitki rurociągu wschodniego "Przyjaźń".
- Gdy trzecia nitka ruszy, to wtedy, stosownie do okoliczności handlowych, zdecydujemy co zrobić z pierwszą nitką. Albo będzie remontowana, a być może pójdziemy w kierunku przerobienia jej na rurociąg produktowy, tłoczący paliwa - wyjaśnił Soszyński. Zastrzegł, iż decyzja w tej sprawie będzie zależała od branżowych czynników zewnętrznych w 2012 r., w tym od wielkości tłoczenia ropy naftowej do krajowych rafinerii i kontraktów na rosyjski surowiec.
Obecnie trwa budowa tzw. trzeciej nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń" na odcinku Orzechowo-Płock. Wartość robót, których wykonawcą jest poznański ZRUG, to 26,5 mln zł. Prace polegają na ułożeniu około 20 km rurociągu wraz z linią światłowodową na terenie gmin Zakroczym i Pomiechówek oraz budowy pięciu stacji zasuw.
PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau, a także paliwa do baz magazynowych na terenie kraju. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, którym posiada udziały. Spółka zatrudnia około 850 osób.
PERN eksploatuje łącznie około 700 km rurociągów przesyłających gotowe paliwa, a razem z ropociągami - około 2 600 km magistrali.