Trwa ładowanie...
d308z5n

PERN planuje wzrost nakładów na inwestycje w kolejnych latach - prezes

22.07. Płock (PAP) - Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" planuje w kolejnych latach zwiększanie środków na inwestycje, co związane jest m.in. z realizacją...

d308z5n
d308z5n

22.07. Płock (PAP) - Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" planuje w kolejnych latach zwiększanie środków na inwestycje, co związane jest m.in. z realizacją strategicznych przedsięwzięć logistycznych. W 2010 r. nakłady na inwestycje spółki wyniosły 103,5 mln zł i były największe w historii - poinformował PAP prezes spółki Robert Soszyński.

Nakłady inwestycyjne w kolejnych latach będą przeznaczone m.in. na budową nowych naziemnych zbiorników w bazach magazynowych, budową wspólnie z partnerem zagranicznym bazy magazynowo-przesyłowej w Gdańsku, czy analizą wykorzystania kawern solnych do celów magazynowych.

W maju kolegium Ministerstwa Skarbu Państwa pozytywnie zaopiniowało porozumienie PERN z partnerem z Europy Zachodniej, dotyczące projektu budowy bazy w Gdańsku. Ma być to terminal operacyjny do przeładunku i magazynowania ropy naftowej i paliw, który zgodnie z planami powstanie do 2013 r. Wartość inwestycji szacowana jest na około 800 mln zł. Przewidywana pojemność magazynowa gdańskiej bazy ma wynieść 400 tys. metrów sześciennych z przeznaczeniem na ropę naftową i dodatkowe ponad 300 tys. metrów sześciennych na produkty paliwowe i chemiczne. Według szacunków, obroty podmiotu mają kształtować się na poziomie około 200 mln zł rocznie.

SzefPERN powiedział, że starania o coraz lepsze wyniki finansowe oraz większe i lepsze wykorzystanie środków na inwestycje to umacnianie pozycji spółki i zwiększanie zaufania wśród partnerów biznesowych.

d308z5n

W 2010 r. spółka wypracowała zysk netto na poziomie 241,5 mln zł, osiągając przychody w wysokości ponad 700 mln zł. To rekordowe wyniki tej spółki.

Prezes poinformował, że w 2010 r. przychody grupy kapitałowej PERN wyniosły ponad 1 mld zł.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy rosyjską ropę naftową (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym ma udziały.

PERN posiada także udziały w spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych, posiadającej bazy magazynowe w całym kraju oraz w spółce Siarkopol Gdańsk, zajmującej się przyjmowaniem, składowaniem, przeładunkiem i spedycją m.in. siarki granulowanej, oleju opałowego i napędowego. (PAP)

mb/ mki/ jtt/

d308z5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d308z5n