PERN: Terminal morski w Gdańsku zacznie działać na początku 2016 r.
Warszawa, 03.02.2015 (ISBnews) - Terminal Naftowy budowany przez PERN "Przyjaźń" w Gdańsku powinien rozpocząć działalność na początku 2016 r., zapowiedział prezes PERN-u Marcin Moskalewicz. Inwestycja jest zaawansowana w 49%.
03.02.2015 | aktual.: 03.02.2015 07:38
"Mimo że to duża inwestycja infrastrukturalna i pierwsza tego typu w kraju, jesteśmy zaawansowani już w 49%, czyli wyprzedzamy plan o około miesiąc. Wszystkie zaprojektowane zbiorniki już stoją, połowa z nich osiągnęła pełną wysokość. W tym roku roboty skoncentrują się na pracach ziemnych, związanych z przyłączeniami i instalacjami. Nie mieliśmy żadnych przestojów, więc odbiory techniczne spodziewane są na koniec 2015 roku. Wszystko wskazuje na to, że z początkiem przyszłego roku terminal rozpocznie działalność" - powiedział Moskalewicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
Budowa Terminala Naftowego rozpoczęła się na początku ub.r., a zakończenie prac przewidywane było - według wcześniejszych zapowiedzi PERN-u na koniec 2015 r.
Prezes poinformował, że PERN podpisał umowy z firmami handlującymi ropą - znaczącymi graczami na rynku, w tym m.in. z włoskim ENI. "Nie są to znaczące kontrakty, traktujemy je jako testowanie nas przez kontrahentów" - zaznaczył.
"Pierwsze przychody z terminala pojawią się w 2016 roku. Docelowo liczymy na kilkanaście procent, ale pamiętajmy, że pełną zdolność biznesową terminal osiągnie dopiero w 2017 r." - wskazał też Moskalewicz.
Poinformował także, że firma spodziewa się dobrego wyniku finansowego za 2014 r. Jej przychody w ub.r. wzrosły o ok. 3% do 625 mln zł, w dużej mierze dzięki stosunkowo wysokiemu poziomowi dostaw ze Wschodu.
Gdański terminal to pierwszy polski morski hub naftowy z prawdziwego zdarzenia, będzie się zajmował magazynowaniem i przeładunkiem ropy naftowej, produktów naftowych oraz chemikaliów o łącznej pojemności ok. 700 tys. m3 z czego 375 tys. m3 dla ropy naftowej, a 325 tys. m3 dla pozostałych produktów.
Podstawowa działalność PERN "Przyjaźń" to eksploatacja sieci rurociągów transportujących rosyjską ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech. Realizację tej usługi umożliwiają dwie nitki rurociągu "Przyjaźń", biegnące z Adamowa położonego przy granicy Polski z Białorusią do Płocka, a następnie Schwedt w Niemczech. Spółka posiada też sieć rurociągów produktowych oraz realizuje usługę magazynowania ropy naftowej.
(ISBnews)