Trwa ładowanie...
d2rrli6

Pfleiderer zawiesił re-IPO z powodu niekorzystnego rynku, nie zmienia strategii

Warszawa, 23.10.2015 (ISBnews) - Pfleiderer Grajewo postanowił zawiesić planowane ponowne IPO z powodu niekorzystnych i zmiennych warunków rynkowych, podała spółka. Nie rezygnuje jednak z idei "jednego Pfleiderera" i będzie kontynuował ocenę otoczenia rynkowego w zakresie potencjalnego ponownego IPO w przyszłości, a nowy harmonogram oferty publicznej zostanie ustalony w późniejszym terminie.

Share
d2rrli6

"Podczas naszego roadshow otrzymaliśmy bardzo zachęcające opinie inwestorów na temat naszej strategii. Jednak obecne warunki rynkowe nie pozwalają nam osiągnąć ceny, która naszym zdaniem byłaby odzwierciedleniem właściwej wartości połączonej Grupy" - powiedział prezes Michael Wolff, cytowany w komunikacie.

"Jesteśmy przekonani do koncepcji 'Jednego Pfleiderera' i zmotywowani przez pozytywne oceny do kontynuowania pełnej integracji Pfleiderer GmbH oraz Pfleiderer Grajewo S.A." - podkreślił.

Zawieszenie planowanego ponownego IPO spółki nie ma wpływu na przekonanie zarządu co do słuszności przyjętego modelu biznesowego i strategii Pfleiderer Group. Po udanym repozycjonowaniu, Grupa Pfleiderer na koniec 2013 roku zainicjowała program o nazwie 'Jeden Pfleiderer', zaprojektowany w celu wykorzystania uzupełniających się mocnych stron biznesów Segmentu Zachodniego i Segmentu Wschodniego, oraz wypracowania synergii dla połączonej Grupy, podano również.

d2rrli6

Prawa do akcji (PDA) serii E Pfleiderer Grajewo miały zadebiutować na GPW ok. 13 listopada, wynika z informacji zawartych w prospekcie.

Proces budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych przewidziano w terminie 12 października - 22 października. 13 października przypadał dzień ustalenia uprawnionych inwestorów. Okres przyjmowania zapisów uprawnionych inwestorów to 14 października - 16 października.

Zgodnie z harmonogramem, 22 października przypadało ustalenie ostatecznej liczby nowych akcji w ramach oferty, ostatecznej liczby nowych akcji oferowanych w ramach wykonania prawa pierwszeństwa przypadającej na jedną akcję spółki posiadaną przez uprawnionego inwestora oraz ceny ostatecznej nowych akcji. W tym dniu miało nastąpić też podpisanie aneksu do umowy o gwarantowanie oferty określającego cenę ostateczną nowych akcji oraz ostateczną liczbę nowych akcji w ramach oferty.

Maksymalna cena emisyjna nowych akcji Pfleiderer Grajewo na potrzeby składania zapisów przez uprawnionych inwestorów została ustalona w wysokości 31 zł, a przedział cenowy na potrzeby procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych na 27-31 zł.

d2rrli6

Oferta obejmowała ofertę publiczną maksymalnie 40 mln nowych akcji emitowanych przez Pfleiderer Grajewo w ramach podwyższenia kapitału, a także ofertę prywatną do 6,1 mln istniejących akcji Pfleiderer Grajewo posiadanych pośrednio przez Atlantik S.A. Akcje nowej emisji zostaną zaoferowane w ramach oferty publicznej dotychczasowym akcjonariuszom Pfleiderer Grajewo oraz inwestorom instytucjonalnym w Polsce.

Spodziewane wpływy brutto z oferty nowych akcji miały wynieść około 900 mln zł. Grupa zamierzała wykorzystać pozyskane wpływy z oferty akcji na przejęcie Pfleiderer GmbH. 50 mln euro wpływów ma być wykorzystane na zredukowanie zadłużenia Grupy powstałej po zakończeniu procesu reorganizacji, tak by docelowo na koniec roku osiągnąć poziom 1,5-2,0x wartości wskaźnika zadłużenia finansowego netto do szacowanej pro-forma wartości skorygowanej EBITDA za 2015 r.(obliczonej jako skorygowana EBITDA pro forma).

Po zakończeniu transakcji spodziewane było, że Atlantik pozostanie właścicielem mniej niż 50% akcji Pfleiderer Grajewo.

Pod koniec czerwca br. Pfleiderer Grajewo podał, że przeprowadzi odwrotne przejęcie Pfleiderer GmbH, sfinansowane z oferty nowych akcji. W celu sfinansowania przejęcia, spółka miała wyemitować do 40 mln akcji w drodze oferty publicznej. Uprawnieni akcjonariusze decydujący się na zakup akcji skorzystają z pierwszeństwa przydziału, które zapewni, że ich udziały nie zostaną rozwodnione w związku z planowanym podwyższeniem kapitału. Atlantik S.A. - akcjonariusz pośrednio kontrolujący Pfleiderer Grajewo, poinformował, iż nie przewiduje uczestniczenia w podwyższeniu kapitału i może sprzedać część swoich akcji.

Pod koniec lipca Akcjonariusze Pfleiderer Grajewo zatwierdzili podwyższenie kapitału spółki poprzez emisję do 40 mln akcji, w związku z planowaną integracją spółki z Pfleiderer GmbH.

Grupa Pfleiderer to wiodący producent paneli na bazie drewna na największych europejskich rynkach, w Niemczech i Polsce, gdzie jest numerem 1 i 2 pod względem wielkości produkcji płyt wiórowych.

(ISBnews)

d2rrli6

Podziel się opinią

Share
d2rrli6
d2rrli6