PGE: Oddano do użytku blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Gorzów

Warszawa, 02.02.2017 (ISBnews) - Blok gazowo-parowy o mocy 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych w należącej do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Elektrociepłowni Gorzów został oddany do użytku, podała grupa.

Blok wybudowało konsorcjum firm Siemens Sp. z o.o. oraz Siemens Industrial Turbomachinery AB. Zakres kontraktu obejmował zaprojektowanie, dostawę, roboty budowlane, montaż, rozruch, uzyskanie pozwolenia na budowę, przekazanie do eksploatacji, szkolenia personelu, zapewnienie serwisu gwarancyjnego oraz wieloletniej usługi serwisowej dla turbin gazowych kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi.

"Nowy blok w Elektrociepłowni Gorzów to przykład zastosowania najnowszych technologii w energetyce, które zdecydowanie przyczynią się do ograniczenia emisji m.in. dwutlenku siarki i tlenków azotu. Realizacja tego rodzaju inwestycji sprawia, że wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej. W połączeniu z ograniczeniem niskiej emisji mogą one w znaczący sposób wpłynąć na jakość powietrza w Polsce" - powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka, cytowany w komunikacie.

"Grupa PGE konsekwentnie inwestuje w rozwój i modernizację konwencjonalnych jednostek wytwórczych opartych na paliwach kopalnych. Oddawany właśnie do eksploatacji nowy blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Gorzów doskonale wpisuje się w to działanie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zapewniamy odbiorcom niezawodną i tanią energię elektryczną oraz ciepło, zmniejszając jednocześnie wpływ na środowisko" - dodał prezes PGE Henryk Baranowski, także cytowany w komunikacie.

Sprawność ogólna netto bloku w pracy kogeneracyjnej, przy pełnym obciążeniu, wynosić będzie 83,93%. Nowa instalacja po części zastąpiła dotychczas używane elementy infrastruktury, wykorzystujące węgiel jako paliwo. Gorzowski blok działa w oparciu o dwie turbiny gazowe SGT-800 i jedną turbinę parową SST 400 wraz z kompletnym systemem elektrycznym i systemem sterowania.

"Blok w Gorzowie wykorzystuje nowoczesną, sprawdzoną i elastyczną technologię wysokosprawnej kogeneracji. Zastosowane rozwiązanie umożliwia wykorzystanie wysokozaazotowanego paliwa gazowego z lokalnych złóż oraz pozwala w niezawodny, przyjazny środowisku sposób wytwarzać ciepło oraz energię elektryczną dla mieszkańców Gorzowa" - powiedział Grzegorz Należyty, członek zarządu i dyrektor generalny Power Generation w Siemens.

Kontrakt na budowę bloku gazowo-parowego w elektrociepłowni PGE w Gorzowie Wielkopolskim w formule "pod klucz" oraz świadczenie wieloletniej umowy serwisowej turbozespołów gazowych podpisano w październiku 2013 r. Wartość kontraktu na budowę opiewała na kwotę 562 mln zł netto. Podpisano także umowę serwisową na okres 12 lat o wartości 124 mln zł netto. Siemens będzie odpowiedzialny za utrzymanie i serwis tej inwestycji.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)