PGNiG i branża chemiczna w centrum uwagi inwestorów
Porozumienie, jakie zostało zawarte pomiędzy PGNiG a Gazpromem, i które przez najbliższe dziesięć lat będzie miało pozytywny wpływ na cenę gazu, spowodowało, iż przy ponad 10-procentowym wzroście akcji gazowej spółki indeks spółek o największej kapitalizacji dzisiejszy dzień rozpoczął od wzrostów z otwarciem na poziomie 2349,43 pkt (+0,24%).
06.11.2012 18:17
Pierwsze 3 godziny handlu to usilna próba utrzymania indeksu WIG20 po zielonej stronie. Niestety utrzymująca się presja podażowa na polskie instytucje finansowe, takiej jak PKO BP, Bank Handlowy czy nawet silnie zachowujące się w ostatnim czasie walory PZU, spowodowała zniwelowanie pozytywnego otwarcia z wyznaczeniem poziomu lokalnego minimum na poziomie 2337,84. Choć, co należy zauważyć, poziom zmienności oscylujący w granicach 13 punktów nie przekreślał szans na pozytywne zamknięcie dzisiejszej sesji. Druga połowa sesji to kolejne zwężenie zakresu zmienności, który został ograniczony do 8 punktów w zakresie 2339-2347 pkt z ostatecznym zamknięciem na poziomie 2342,79 pkt (-0,05%) przy obrotach na całym rynku na poziomie 712 mln zł.
Wśród spółek blue chips podczas dzisiejszej sesji najlepiej zachowały się akcje PGNiG (+9,62%), które jednocześnie były najchętniej handlowanym walorem na warszawskim parkiecie. Względnie dobrze zaprezentowały się akcje PKN Orlen (+1,88%), Jastrzębskiej Spółki Węglowej (+0,88%). Słabo pomimo dobrych wyników za III kwartał zachowały się akcje Banku Handlowego (-2,29%), potwierdzając starą maksymę o dyskontowaniu plotek i sprzedawaniu faktów. Do grona spadkowiczów dołączyły także akcje PKO BP, PZU oraz TVN-u, który był najsłabszy w gronie spółek o największej kapitalizacji.
Na szerokim rynku najlepiej zachowywały się spółki sektora chemicznego, gdyż przy prawdopodobnej obniżce cen gazu to spółki z tego sektora skorzystają w największym stopniu, co w perspektywie czasu może przełożyć się na poprawę wyników. W tym sektorze podczas dzisiejszej sesji najlepiej zachowywały się akcje Polic oraz Ciechu. Ponadjednoprocentowy wzrost zanotowały także akcje Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Azotowych w Tarnowie. Z pozostałych spółek pozytywnie zachowały się akcje Biotonu, Próchnika oraz Mewy, przy czym jak zwykle należy powiedzieć o ich groszowej wartości, która przy zmianie o kilka groszy pokazuje znaczny procentowy wzrost. Pozytywnie zachowały się także akcje spółki Kulczyk Oil Ventures, która w dniu dzisiejszym poinformowała o zakończonym odwiercie Krutogorowskoje-7 obsługiwanym przez spółkę zależna KUB-Gas. Z raportu wynika, iż na wspomnianym odwiercie wskazuje się 5 potencjalnych stref gazonośnych.
Dzisiejsza sesja nie przyniosła istotnych rozstrzygnięć. W dalszym ciągu indeks WIG20 znajduje się poniżej 2350 pkt, który w chwili obecnej stanowi najbliższy poziom oporu. Istotnym elementem dzisiejszej sesji jest negatywna szerokość rynku wskazująca przy tym, iż w chwili obecnej ostatni ruch wzrostowy z poziomu wsparcia 2303 jest tylko korektą spadkowych sesji z 19 i 23 października bieżącego roku. Wsparciem dla strony kupującej pozostaje poziom 2300 punktów, który poza wsparciem wynikającym z okrągłej wartości wzmocnione zostaje poprzez 61,8% zniesienia wrześniowej fali wzrostów oraz 38,2% zniesienia fali wzrostów, która została zapoczątkowana w lipcu 2012 roku.
Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.