PGNiG i PKN Orlen rozpoczęły współpracę na koncesji poszukiwawczej Garwolin

Warszawa, 06.02.2017 (ISBnews) - Orlen Upstream - spółka zależna PKN Orlen - oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisały umowę w sprawie udostępnienia PGNiG danych sejsmicznych 3D wykonanych w ramach tematu badawczego "Potycz-Garwolin" oraz współpracy na obszarze koncesji Garwolin, wchodzącej w skład realizowanego przez Orlen projektu Karbon, podało PGNiG.

06.02.2017 | aktual.: 06.02.2017 15:53

"Dzięki porozumieniu Orlen Upstream oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA rozszerzą dotychczasową współpracę o objęty częścią koncesji Garwolin (24/2007/p) fragment naftowego basenu lubelskiego. Orlen Upstream pozostanie operatorem wspólnie prowadzonych prac. W centralnej Polsce oba koncerny kooperują już w ramach sąsiedniej koncesji Blok 255 (10/2014/p), należącej do FX Energy z Grupy Orlen" - czytamy w komunikacie.

Nowa umowa rozszerza teren dotychczasowej współpracy w tym rejonie o fragment koncesji, który objęty został trójwymiarowym zdjęciem sejsmicznym wykonanym przez PKN Orlen w I połowie 2016 r.

"Akwizycja danych sejsmicznych została przeprowadzona w celu potwierdzenia występowania na tym obszarze potencjalnych akumulacji węglowodorów w skałach z okresu karbonu oraz dewonu. Po zakończeniu interpretacji danych, planowanej na połowę bieżącego roku, strony zdecydują o kontynuacji współpracy" - czytamy dalej.

W rejonie koncesji do 2009 r. prowadzone było wydobycie gazu ziemnego z odkrytego wspólnie przez PGNiG i FX Energy złoża Wilga, przypomniano także.

W lipcu 2016 r. PGNiG i PKN Orlen podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów na nowych obszarach w Polsce. Jako jeden z rejonów potencjalnej współpracy wskazywano basen lubelski.

Spółki prowadzą wspólne prace od 2007 roku. Obecnie współpracują w ramach czterech projektów obejmujących 14 krajowych koncesji w zachodniej Polsce (obszary Sieraków i Płotki), w centrum kraju (obszar Warsaw South) i w jego południowo-wschodniej części (obszar Bieszczady). Wykonywane są prace sejsmiczne, wiertnicze oraz przygotowania do uruchomienia produkcji ze złóż w kilku lokalizacjach w centralnej i południowej części kraju. W październiku ubiegłego roku zakończone zostało zagospodarowanie złoża Karmin (obszar Płotki), w wyniku czego zwiększono uzyskiwany wspólnie, dzienny poziom wydobycia surowca. Ze złóż, których eksploatacja odbywa się w ramach umów pomiędzy partnerami, dzienny poziom wydobycia sięga 2,7 tys. BOE/D, podano także.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)