Trwa ładowanie...
norwegia
02-01-2013 10:45

PGNiG rozpoczęło wydobycie ropy i gazu z norweskiego złoża

Uruchomiono wydobycie ropy i gazu ze złoża Skarv na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - podało PGNiG w komunikacie prasowym. Spółka szacuje, że przy obecnych cenach planowane przychody w ciągu następnych trzech lat wynieść mogą ok. 400- 500 mln dolarów rocznie.

PGNiG rozpoczęło wydobycie ropy i gazu z norweskiego złożaŹródło: PAP
d2st7ya
d2st7ya

Spółka podała, że wydobycie PGNiG w Norwegii, uruchomione 31 grudnia 2012 r. wyniesie w 2013 roku ok. 370 tys. ton ropy naftowej wraz z innymi frakcjami oraz ok. 0,3 mld m sześc. gazu. W 2014 roku planuje się wzrost wydobycia, ponieważ pierwszy kwartał 2013 roku wykorzystany będzie do rozruchu produkcji i sekwencyjnego włączania poszczególnych odwiertów do eksploatacji.

"Wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej z własnych złóż jest jednym ze strategicznych celów PGNiG. Rozpoczęcie produkcji ze złoża Skarv ma dla nas szczególne znaczenie. Po pierwsze, Norwegia to priorytetowy obszar zagranicznej ekspansji. Po drugie dzięki złożu Skarv znacznie zwiększy się wydobycie ropy naftowej, więc poprawi się rentowność spółki, a to dobra informacja dla akcjonariuszy" - powiedziała cytowana w komunikacie Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG.

PGNiG poprzez swoją spółkę PGNiG Norway posiada ok. 11,92 proc. udziałów w projekcie Skarv. Operatorem złoża jest BP Norge, a pozostali partnerzy w projekcie to Statoil Petroleum oraz E.ON E&P Norge.

Złoże Skarv położone jest na Morzu Norweskim, około 210 km na zachód od wybrzeża Norwegii, gdzie głębokość wody waha się pomiędzy 350 a 450 m. Złoże zostało odkryte w 1998 roku, a jego szacunkowe zasoby wydobywalne wynoszą ok. 13 mln ton ropy, 5,7 mln ton NGL i 43 mld m3 gazu.

d2st7ya

Zagospodarowanie złoża Skarv to pierwszy zagraniczny projekt w grupie PGNiG.

"Przy obecnych cenach rynkowych, planowane przychody w ciągu następnych trzech lat wyniosą ok. 400-500 milionów USD rocznie. Należy również dodać, że przychody będą generowane przy stosunkowo niewielkich kosztach własnych i braku obciążeń podatkowych w pierwszych latach produkcji" - powiedział Geir Kvael, dyrektor zarządzający PGNiG Norway.

PGNiG Norway posiada obecnie udziały w 10 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie. Głównym aktywem spółki są udziały w złożu Skarv. Całkowite zasoby, których właścicielem jest PGNiG Norway wynoszą 68,8 mln baryłek ekwiwalentu ropy.

Dotychczas PGNiG Norway zainwestowało w projekt Skarv około 1,1 mld USD (włączając cenę zakupu), które pochodziły od PGNiG oraz banków w tym w ramach kredytu RBL (Reserved Based Loan - "kredyt w oparciu o rezerwy") o wartości 400 mln USD.

d2st7ya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2st7ya