PGNiG sfinalizowało transakcję zakupu Vattenfall Heat Poland
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sfinalizowało transakcję zakupu ponad 99,8 proc. akcji Vattenfall Heat Poland. Jak podaje PGNiG, jest to jedna z największych transakcji przejęcia w historii polskiego rynku energetycznego. PGNiG zapłaci Vattenfallowi 3 mld 16,7 mln zł.
11.01.2012 | aktual.: 11.01.2012 16:53
Inwestycja została sfinansowana przez PGNiG z programu obligacji.
Dzięki przejęciu VHP, PGNiG staje się koncernem multienergetycznym, dostarczającym klientom ciepło, prąd i gaz. Zdolności produkcyjne elektrociepłowni i ciepłowni należących do VHP stanowią ponad 23 proc. całkowitych zainstalowanych mocy cieplnych w Polsce. Dwa największe aktywa to Elektrociepłownie Siekierki i Żerań. Spółka jest również właścicielem ciepłowni w Kawęczynie oraz na Woli, a także elektrociepłowni i systemu ciepłowniczego w Pruszkowie. Łączna zainstalowana moc elektryczna źródeł to ok. 1 GWe, a cieplna ok. 4.8 GWt.
VHP pokrywa około 75 proc. zapotrzebowania na ciepło w Warszawie i dostarcza 98 proc. ciepła do sieci SPEC, ma również ok. 3 proc. udział w rynku wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Jak podało PGNiG, pod względem efektywności VHP jest jedną z najlepiej zarządzanych i dochodowych spółek sektora elektroenergetycznego w Polsce.
Spółka poinformowała też o planie inwestycji środowiskowych realizowanym w EC Siekierki. W 2012 roku planowane jest ukończenie prac związanych z instalacją odsiarczania oraz odazotowania spalin. W pierwszym półroczu nastąpi wybór generalnego wykonawcy inwestycji, polegającej na konwersji dotychczas spalającego węgiel kotła na instalację do spalania biomasy. Realizacja tego zadania zakończy się w drugiej połowie 2014 r.
Natomiast w perspektywie średnioterminowej najważniejszym zadaniem VHP jest inwestycja w nowy blok gazowo parowy w EC Żerań, który w roku 2017 ma zastąpić funkcjonujący tam obecnie wyeksploatowany układ kolektorowy. Spółka analizuje obecnie również możliwość budowy kolejnych jednostek gazowych w innych warszawskich lokalizacjach. Nowe instalacje i nowoczesne jednostki produkcyjne pozwolą ograniczyć emisje i poprawić jakość powietrza.
VHP stanie się centrum kompetencyjnym grupy kapitałowej PGNiG w obszarze elektroenergetyki. Kadra będzie stanowić bazę do dalszej ekspansji PGNiG na rynku elektroenergetycznym, a zadania spółki będą wykraczały poza działalność na warszawskim rynku ciepła i wiązały się również z rozwojem nowych projektów biznesowych dotyczących wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, prowadzonych przez grupę PGNiG w różnych miejscach w Polsce.
W najbliższych dniach nazwa spółki zostanie zmieniona i jej dalsza działalność kontynuowana będzie pod nazwą PGNiG Termika.
PGNiG podało też, że przejęcie aktywów ciepłowniczych i energetycznych VHP zostało dobrze ocenione przez rynek - agencja ratingowa Standard & Poor's Financial Services między innymi z uwagi na tę transakcję podwyższyła perspektywę ratingu PGNiG.
Przedwstępna umowa sprzedaży akcji VHP została zawarta 23 sierpnia 2011 r., natomiast 29 listopada 2011 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała decyzję o bezwarunkowej zgodzie na przejęcie aktywów VHP przez grupę kapitałową PGNiG.
Firma Vattenfall prowadzi działalność w Niemczech, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii i Finlandii. Spółka macierzysta Vattenfall AB jest w 100 proc. własnością szwedzkiego skarbu państwa. Głównymi produktami Vattenfall są elektryczność, ciepło i gaz. Dodatkowo, Vattenfall prowadzi handel energią elektryczną oraz działa w branży górnictwa węgla brunatnego. W 2011 r. Vattenfall podjął decyzję o wycofaniu się z Polski i skoncentrowaniu się na rynkach Szwecji, Niemiec i Holandii.