Trwa ładowanie...
d3nomze

PGNiG uruchamia Podziemny Magazyn Gazu Bonikowo

11.10. Poznań (PAP) - Podziemny Magazyn Gazu uruchomi we wtorek w Bonikowie (Wielkopolskie) Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jego pojemność wyniesie 200 mln m sześc....

d3nomze
d3nomze

11.10. Poznań (PAP) - Podziemny Magazyn Gazu uruchomi we wtorek w Bonikowie (Wielkopolskie) Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jego pojemność wyniesie 200 mln m sześc. Kosztował 170 mln zł.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka PGNiG Joanna Wasicka-Zakrzewska, magazyn został wybudowany na bazie częściowo wyczerpanego złoża gazu ziemnego Bonikowo. Jego budowę rozpoczęto w kwietniu 2009 roku, kosztował 170 mln zł.

Maksymalna wydajność zatłaczania gazu do magazynu Bonikowo wyniesie 1,68 mln m sześc. na dobę oraz 70 tys. m sześc. na godzinę. Maksymalna wydajność odbioru gazu z magazynu wyniesie 2,40 mln m sześc. na dobę oraz 100 tys. m sześc. na godzinę. Cykl zatłaczania i odbioru gazu z magazynu realizowany będzie za pomocą dwóch odwiertów.

"Magazyn ma na celu stabilizację pracy systemu gazu zaazotowanego oraz zapewnienie lepszego zarządzania zdolnościami produkcyjnymi okolicznych złóż. Ma on być zasilany gazem zaazotowanym z dwóch kierunków: węzła rozdzielczego Kościan oraz gazociągu przesyłowego Krobia-Grodzisk" - poinformowała rzeczniczka.

d3nomze

Jak informuje PGNiG, podziemne magazyny gazu są istotnym elementem pokrycia zmiennego zapotrzebowania rynku na gaz ziemny, gwarantującym bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców.

W czerwcu br. Komisja Europejska zaakceptowała wniosek PGNiG S.A. i przyznała dofinansowanie na cztery projekty Podziemnych Magazynów Gazu (PMG) realizowane w Polsce w wysokości ok. 1,54 mld zł.

W najbliższych latach Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wybuduje w sumie dziewięć podziemnych magazynów gazu, część z nich powstanie za środki unijne. Rozbudowane zostaną PMG w Strachocinie na Podkarpaciu, w Wierzchowicach na Śląsku i w Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem.

Zgodnie ze strategią rozwoju spółki do 2015 r., zaplanowano zwiększenie pojemności PMG z obecnych 1,6 mld m sześc. do ponad 3 mld m sześc. Inwestycje kosztować będą ok. 3,5 mld zł. (PAP)

rpo/ je/ jra/ asa/

d3nomze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nomze