PGNiG zakończyło pierwszy etap szczelinowania na odwiercie Lubocino

PGNiG zakończyło pierwszy etap szczelinowania hydraulicznego w poszukiwaniu gazu łupkowego na odwiercie poziomym Lubocino na koncesji Wejherowo na Pomorzu - podała spóła w komunikacie. Dodano, że kolejnym etapem jest "pomiar produkcji" gazu.

PGNiG zakończyło pierwszy etap szczelinowania na odwiercie Lubocino
AFP/Karen Bleier

15.02.2013 | aktual.: 15.02.2013 15:51

"Zdaniem specjalistów PGNiG SA, zajmujących się poszukiwaniem gazu z łupków, zakładany cel szczelinowania na Lubocinie 2H został osiągnięty, mimo że prowadzone zabiegi nie na wszystkich etapach przebiegały zgodnie z pierwotnie przyjętymi założeniami. Było to związane między innymi z warunkami geologicznymi, różniącymi się znacznie od tych, które występują w USA" - podała spółka. W kolejnym etapie prace mają potrwać nawet kilka tygodni.

Koncesja Wejherowo na Pomorzu jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada PGNiG. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na koncesji Wejherowo PGNiG rozpoczęło w 2010 roku. Na odwiercie pionowym Lubocino-1 wykonano we wrześniu 2011 roku zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie gazu z łupków. Następnie wykonano odwiert poziomy.

W listopadzie PGNiG podało, że w przetargu na wykonanie szczelinowania na Lubocinie wygrała firma Halliburton Company Germany. W przetargu brały też udział firmy: Schlumberger Polska, United Oilfield Services oraz Weatherford Poland.

PGNiG poinformowało na początku grudnia, że w ciągu kilku najbliższych dni przeprowadzi szczelinowanie hydrauliczne w Lubocinie, a do końca grudnia firma będzie wiedzieć, czy jest tam gaz łupkowy. Nie udało się to jednak w grudniu. Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska informowała PAP w styczniu, że "ze względu na specyficzne warunki geologiczne na niektórych etapach przeprowadzonych prac osiągnięte rezultaty różniły się od przyjętych pierwotnie założeń".

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla Chevron, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)