Trwa ładowanie...
d46o7it
d46o7it

PHF chce zakończyć sprzedaż inwestorowi branż. dwóch Polf w '09, a trzeciej w 2010

29.5.Warszawa(PAP) - Polski Holding Farmaceutyczny (PHF) planuje do końca 2009 roku sprywatyzować poprzez sprzedaż inwestorowi branżowemu Polfę Pabianice i być może jeszcze jedną...
Share
d46o7it

29.5.Warszawa(PAP) - Polski Holding Farmaceutyczny (PHF) planuje do końca 2009 roku sprywatyzować poprzez sprzedaż inwestorowi branżowemu Polfę Pabianice i być może jeszcze jedną z pozostałych dwóch Polf. Trzecia ma zostać sprzedana inwestorowi w 2010 roku - poinformował Artur Woźniak, prezes PHF na konferencji prasowej.

Artur Woźniak powiedział też, że w piątek PHF chce rozesłać do inwestorów zaproszenia do udziału w transakcji sprzedaży Polfy Pabianice i będą oni mieli czas na złożenie ofert wstępnych do 24 lipca. Wstępna krótka lista ma powstać tydzień później.

"Zgodnie z wymogami prawa wystosujemy dziś 70 listów do wybranych podmiotów krajowych i zagranicznych, a za tydzień zamierzamy wydawać memoranda informacyjne. Do 24 lipca będziemy czekać na oferty wstępne (...) i w ciągu tygodnia będziemy chcieli mieć krótką listę" - powiedział w piątek Woźniak.

d46o7it

Woźniak dodał, że wśród tych 70 inwestorów jest kilka podmiotów polskich, podmioty z Azji (Chin i Indii), z Europy oraz firmy amerykańskie.

Na przełomie listopada i grudnia PHF będzie zaś chciała parafować umowę sprzedaży Polfy Pabianice, której udział w rynku wartościowo sięga 0,7 proc, a ilościowo 1,2 proc.

"Spodziewamy się, że na przełomie listopada i grudnia będzie można parafować umowę" - dodała Małgorzata Kuik, z firmy F5, będącej doradcą przy prywatyzacji Polfy Pabianice.

Woźniak powiedział również, że w najbliższych tygodniach PHF będzie też chciała rozesłać zaproszenia do inwestorów w sprawie kupna Polfy Warszawa i Polfy Tarchomin.

d46o7it

"Być może uda się zamknąć wstępne umowy sprzedaży dwóch Polf w tym roku, a trzeciej w przyszłym i na razie zastanawiamy się czy pierwsza (po Polfie Pabianice) będzie Warszawa czy Tarchomin" - powiedział Woźniak.

"W najbliższych tygodniach będziemy wysyłać też zaproszenia na pozostałe Polfy" - dodał.

Przychody ze sprzedaży Polfy Pabianice wyniosły na koniec 2008 roku 193,5 mln zł, a zysk netto 17,6 mln zł. Zgodnie z założeniami w budżecie na koniec 2009 roku ma to być odpowiednio 202 mln zł i 19 mln zł. Na koniec 2008 roku pabianicka Polfa zatrudniała 816 pracowników.

Prezes Polfy Pabianice Małgorzata Sadzińska, powiedziała, że po pierwszych czterech miesiącach 2009 roku przychody Polfy Pabianice wyniosły 54,1 mln zł, a zysk netto 6,9 mln zł.

d46o7it

Polfa Pabianice jest producentem leków gotowych (przede wszystkim leków generycznych na receptę), substancji farmaceutycznych i chemicznych, preparatów dezynfekcyjnych.

Polfa Warszawa miała w 2008 r. 331 mln zł przychodów ze sprzedaży i 33 mln zł zysku netto.

Przychody ze sprzedaży Polfy Tarchomin wyniosły w 2008 roku 219,2 mln zł, a strata netto 12,8 mln zł. Woźniak powiedział, że na koniec tego roku strata netto może zmniejszyć się do zera.

"Po kwietniu Polfa Tarchonmin miała 7 mln zł zysku netto i mam nadzieję, że rok 2009 zakończymy na zero" - powiedział prezes PHF.

Wszystkie trzy Polfy wchodzą obecnie w skład należącego do Skarbu Państwa Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF).(PAP)

bas/ ana/

d46o7it

Podziel się opinią

Share
d46o7it
d46o7it