Piechociński: Polska wyciągnęła wnioski z kryzysów gazowych, pytanie o Europę

Polska rozbudowując infrastrukturę gazową wyciągnęła wnioski z minionych kryzysów energetycznych, ale jeśli chodzi o całą Europę odpowiedź nie jest już pozytywna - ocenił podczas środowej debaty w PAP wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

23.07.2014 10:55

"Trzeba to wyraźnie powiedzieć, nie tylko w obszarze energii, dostaw gazu, czy dostaw surowców, ale w każdym obszarze nasz świat się zrobił wyjątkowo niepewny" - podkreślał. Zwrócił w tym kontekście uwagę m.in. na dostęp do zasobów metali ziem rzadkich.

"Otoczenie Europy się wyjątkowo zmieniło i wydaje się, że nasz świat po Krymie, po wielkim kryzysie, poszukuje za wszelką cenę tego towaru, którego brakuje najbardziej, czyli zaufania" - mówił wicepremier.

Pytał, czy Europa wyciągnęła wnioski z minionych kryzysów gazowych. Jego zdaniem, widać wyraźnie, że to Polska zrobiła największy postęp w tym zakresie, zwiększając m.in. objętość magazynów, możliwości poszukiwania, otwierając się na technologię łupkową.

Wicepremier powiedział, że bardzo ważne jest, by mieć gotowe scenariusze na wypadek gdyby gaz nie dotarł do nas. Ocenił przy tym, że system połączeń gazowych w naszej części Europy nie odpowiada integracji, jaka nastąpiła w ramach UE, a także nowych potrzeb przemysłu.

Piechociński poinformował, że zlecił badania, by na poziomie technicznym sprawdzić, czy w naszym systemie jest możliwe odwrócenie kierunków dostaw. Jak relacjonował, gdy zapytał o taką możliwość polityków niemieckich, to nie dostał odpowiedzi pewnej na 200 proc., że jest to możliwe.

Minister gospodarki zwrócił uwagę na dylematy, które wiążą się z koniecznością większych wydatków na gaz w ramach zapewniania bezpieczeństwa dla wszystkich odbiorców w UE. Pytał, kto może zapłacić za to bezpieczeństwo, czy ma to wpłynąć na rynek, uderzać w przyszłe i obecne miejsca pracy? Czy mają to przejąć państwa, ale popatrzmy na deficyty, czy też szukamy rozwiązania, że będzie to element budżetu UE - wskazywał.

Jego zdaniem należy się też zastanowić, czy jesteśmy gotowi przenieść kwestie regulacyjne z poziomu narodowego na poziom europejski. Piechociński zastanawiał się też, czy zapanujemy nad sprzecznościami pojawiającymi się ze strony różnych państw w UE dot. utworzenia unii energetycznej, bo po wyborach europejskich sytuacja wydaje się jeszcze trudniejsza niż przed.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)