Trwa ładowanie...
d1zewr5

Piechociński składa Algierii propozycję dot. terminala LNG w Świnoujściu

Złożyłem Algierii ofertę wykorzystania terminala LNG w Świnoujściu - powiedział dziennikarzom w środę w Algierze wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Według strony algierskiej chodzi o sprzedaż skroplonego gazu z tego kraju do Polski przez gazoport.

Share
d1zewr5

Piechociński przebywa od wtorku z misją gospodarczą w Algierii. W stolicy kraju, Algierze, spotyka się z przedstawicielami rządu. Wziął też udział w polsko-algierskim forum gospodarczym. W środę o terminalu LNG w Świnoujściu rozmawiał m.in. z ministrem przemysłu i górnictwa Algierii Abdessalemem Bouchouarebem.

Algieria jest jednym z największych na świecie producentów gazu ziemnego. Posiada terminale LNG na wybrzeżu, z których surowiec w formie skroplonej jest eksportowany do innych krajów.

"Złożyłem stornie algierskiej ofertę wykorzystania potencjału gazoportu i gazoterminalu w Świnoujściu, jako największej tego typu instalacji technologicznej w basenie Morza Bałtyckiego. Cieszę się, że spotkało się to z bardzo dobrą odpowiedzią. Będziemy rozmawiać o tym także z ministrem energetyki (Algierii - PAP). W naszym terminalu partnerem już jest kapitał katarski. Algieria realizuje z Katarem o kilka ważnych przedsięwzięć, nie tylko energetycznych. To pokazuje, że powinniśmy tworzyć przestrzeń do współpracy wielostronnej" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami.

d1zewr5

Dodał, że ważne jest, by Polska i Algieria współpracowały w sektorze pozyskiwania surowców, ich przerobu, ale i wykorzystania energii.

Minister przemysłu i górnictwa Algierii Abdessalem Bouchouareb ujawnił, że rozmawiał z Piechocińskim na temat terminalu w Świnoujściu "dość długo". "Myślę, że ten temat będzie jeszcze bardziej szczegółowo omawiany. Zwłaszcza, że pojawiła się propozycja dla Algierii wykorzystania tego terminala, po to, żebyśmy mogli sprzedawać nasz gaz LNG poprzez terminal budowany w Polsce" - powiedział. Zaznaczył też, że między Polską i Algierią nie ma szczególnych przeszkód, które stałyby na drodze pogłębianiu stosunków gospodarczych.

Piechociński powiedział, że Polska "będzie do roku 2020 największym placem budowy w Europie i w Unii Europejskiej, a Algieria będzie największym placem budowy w Afryce".

"Dwa lata temu uznaliśmy Algierię i gospodarkę Algierii za strategicznego partnera. ()Nasze gospodarki są komplementarne i chcę z całą satysfakcją powiedzieć, że przyjechaliśmy tu nie tylko sprzedawać, ale i inwestować" - powiedział. Dodał, że oba kraje stawiają sobie za cel podwojenie wzajemnej wymiany handlowej.

d1zewr5

"Wierzę, że setki firm algierskich znajdą dobrych partnerów także na polskim rynku. Wierzę, że nie tylko w rolnictwie, turystyce, przemyśle jest przestrzeń do współpracy, ale także w przemysłach nowej generacji, gospodarce internetowej, sektorze ICT (informatyczno - telekomunikacyjnym - PAP)" - dodał polski wicepremier.

Jak informuje resort gospodarki, w wymianie handlowej pomiędzy Polską a Algierią od lat dominuje polski eksport. Poza 2009 rokiem, kiedy to strona polska (PKN Orlen, Lotos)
dokonała w Algierii dużych spotowych zakupów ropy naftowej, import algierskich towarów ma niewielką wartość. W ostatnich latach w strukturze eksportu do Algierii największymi grupami towarowymi były: produkty mineralne (koks i półkoks), środki transportu (pojazdy osobowe i dostawcze), produkty pochodzenia roślinnego (gł. pszenica), urządzenia mechaniczne i elektryczne (silniki, urządzenia dźwigowe), produkty pochodzenia zwierzęcego (gł. mleko w proszku, sery), produkty przemysłu chemicznego (odczynniki, soda) oraz art. spożywcze (przetwory zbożowe, cukier, czekolada).

Import z Algierii zdominowany jest z kolei przez jeden produkt - fosforany wapnia dla Grupy Azoty.

Według danych resortu gospodarki w okresie styczeń - listopad 2014 r. wartość obrotów handlowych wyniosła 700,7 mln dolarów (wzrost o 91 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r.), w tym polski eksport - 646,3 mln dolarów (wzrost o 101 proc.), zaś import z Algierii - 54,4 mln dolarów (wzrost o 21 proc.).

Z Algieru Łukasz Osiński

d1zewr5

Podziel się opinią

Share
d1zewr5
d1zewr5