Trwa ładowanie...
d1cq5m2

Piechociński: Szacunki PKB za IV kw. potwierdzają dobrą sytuację gospodarczą

Warszawa, 13.02.2015 (ISBnews) - Dane o wzroście PKB za IV kw. ub.r. potwierdzają, że gospodarka Polski rozwija się wciąż dynamicznie, uważa wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Share
d1cq5m2

"Dzisiejsze dane potwierdzają wcześniejsze szacunki wskazujące na to, że gospodarka Polski rozwija się wciąż dynamicznie. Poprawiają się perspektywy wzrostu zarówno w strefie euro, jak i w całej UE" - powiedział Piechociński, cytowany w komunikacie resortu gospodarki.

GUS podał dziś szybki szacunek, według którego PKB (niewyrównany sezonowo) wzrósł o 3,0% r/r w IV kw. 2014 r.. Konsensus analityków - bazujący na opublikowanych wcześniej danych o wzroście na poziomie 3,3% w całym 2014 r. - mówił o wzroście w wysokości 3,1% r/r w ostatnim kwartale ub.r.

Resort zwraca uwagę, że po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, PKB w IV kw. był o 0,6% wyższy niż w III kw. oraz o 3,1% wyższy w ujęciu rocznym. Oznacza to, że polska gospodarka znajdowała się wśród najszybciej rozwijających się gospodarek UE, wyższą dynamikę odnotowały jedynie Węgry (spośród krajów, dla których dostępne są dane Eurostat).

d1cq5m2

"Korzystne prognozy dla wzrostu gospodarczego w bieżącym roku pozwala podtrzymywać poprawa sytuacji na rynku pracy, umiarkowana deflacja wspierająca realny wzrost konsumpcji oraz oczekiwane uruchomienie wydatków związanych z funduszami europejskimi nowej perspektywy finansowej" - czytamy w komunikacie.

Szczególną rolę powinna odegrać polityka pieniężna ECB, której skuteczność wpłynie znacząco na zewnętrzne uwarunkowania naszej gospodarki.

"Liczymy na trwałą, choć nie gwałtowną poprawę uwarunkowań zewnętrznych, co przy korzystnych trendach wewnętrznych powinno pozwolić na utrzymanie tempa wzrostu na poziomie przekraczającym 3% także w przyszłym roku. Wzrost powinien zostać zrównoważony, oparty zarówno na dynamice popytu wewnętrznego, jak i eksportu" - konkluduje resort.

(ISBnews)

d1cq5m2

Podziel się opinią

Share
d1cq5m2
d1cq5m2