Trwa ładowanie...
d1mzxc0

Piekary Śląskie/ SRK zlikwiduje tzw. nieckę Montometu

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) ma do 2020 r. zlikwidować tzw. nieckę Montometu w Piekarach Śląskich - powstałe na skutek górniczej eksploatacji 100-hektarowe rozlewisko, którego maksymalna głębokość przekracza 20 metrów. Koszt inwestycji jest szacowany na 14 mln zł.
Share
d1mzxc0

O ugodzie w tej sprawie, podpisanej przez lokalne władze z przedstawicielami SRK i kopalni Piekary, poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich Katarzyna Nylec.

Wcześniej sprawa likwidacji niecki przy byłym zakładzie Montomet była przedmiotem wieloletniego sporu. Lokalne władze sądziły się z SRK i Kompanią Węglową, domagając się usunięcia rozlewiska. Teraz dzięki umowie woda zostanie wypompowana, a cały teren - zrekultywowany.

"Inwestycja związana z rekultywacją terenu oraz odwodnieniem całej niecki pochłonie ok. 14 mln zł i potrwa do 2020 roku. SRK lada moment ma wystąpić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z wnioskiem o całkowite pokrycie kosztów tego przedsięwzięcia. Spółka zamierza przystąpić do programu +Zmniejszanie uciążliwości wynikających z wydobycia kopalin+" - powiedziała Nylec. Zaznaczyła, że prace obejmą również wybudowanie bezobsługowej przepompowni odwadniającej teren całej niecki.

Bezodpływowa niecka znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, w okolicy ulic Granicznej i Parkowej. Zajmuje powierzchnię ok. 100 hektarów. Powstała w wyniku osiadania terenu spowodowanego eksploatacją górniczą. Z dostępnych opracowań wynika, że rozlewisko tworzyło się przez prawie 60 lat. W ostatnich latach głębokość niecki osiągnęła aż 22 metry.

d1mzxc0

Podziel się opinią

Share
d1mzxc0
d1mzxc0