Pieniądz papierowy odchodzi w przeszłość. Największy producent banknotów szuka oszczędności
Największy na świecie komercyjny producent banknotów i drukowanych papierów wartościowych, szuka potencjalnego kooperanta do produkcji papieru do banknotów.
24.05.2016 | aktual.: 24.05.2016 14:37
Firma De La Rue Plc, największy na świecie komercyjny producent banknotów i drukowanych papierów wartościowych, szuka potencjalnego kooperanta do produkcji papieru do banknotów. Okazuje się, że popyt na ten produkt coraz bardziej się kurczy i trzeba szukać oszczędności.
Akcje De La Rue, który drukuje pieniądze dla ponad 150 krajów, w tym Polski, rosły we wtorek na giełdzie londyńskiej nawet o 7 proc. po tym, jak spółka podała wyniki za ostatni rok obrotowy. Wszystko na to wskazuje, że firma zrobiła progres już w ciągu pierwszego roku z pięcioletniego programu zmian. Zysk operacyjny zwiększył się o 2 proc., a prognoza analityków JP Morgan wskazuje, że w 2016 roku De La Rue zarobi nawet 7 proc. więcej. 65,6 mln funtów na czysto na plusie ma w tym roku uwzględniać zyski ze sprzedaży niedochodowych części firmy.
Jako część swojego planu cięcia kosztów De La Rue poszukuje teraz możliwości ograniczenia produkcji papieru w najbliższych kilku latach, żeby dostosować podaż do malejącego popytu na papierowe banknoty.
Prezes De La Rue, Martin Sunderland, powiedział Reuterowi, że plany obejmują zmniejszenie liczby linii produkcyjnych do czterech z obecnie działających ośmiu, a mocy produkcyjnych o 25 proc. do 6 miliardów banknotów rocznie.
Segment walutowy, największy dla De La Rue, był motorem wzrostu. Choć spółka spodziewa się spadku popytu, to w ubiegłym roku zawarte wcześniej kontrakty pozwoliły na zwiększenie liczby wydrukowanych banknotów o 9 proc. do 7,1 miliarda, a produkcja papieru do banknotów wzrosła o 6 proc. do 10 tysięcy ton. Na bieżący rok rozwój biznesu banknotowego ma być 3-4-procentowy.
- To trudny biznes, ale długoterminowo jasne jest, że trend będzie wzrostowy. Obecnie jest więcej banknotów w obiegu niż było kiedykolwiek w historii - powiedział Reuterowi Sutherland.
Spółka w poniedziałek zapowiedziała sprzedaż przynoszącego straty biznesu produkcji gotówki za 10,1 mln funtów. Brytyjska spółka bierze też pod uwagę przejęcia w segmencie rozpoznawania tożsamości osobistej, bo to obecnie branża z perspektywami.
Papierowe banknoty to przeżytek
Redukcja wytwarzania papieru do banknotów przez największego producenta wynika po części ze zmian preferencji narodowych banków centralnych. Obecnie coraz więcej z nich decyduje się na pieniądz plastikowy... ale nie w rozumieniu kart płatniczych, ile banknotów wykonanych z tworzyw polimerowych.
W 2016 roku weszły w Wielkiej Brytanii do obiegu nowe plastikowe banknoty o nominale 5 funtów, a w przyszłym roku pojawią się te o nominale 10 funtów. Takie banknoty dłużej mają pozostawać czyste oraz będą trwalsze niż aktualne papierowe.
Banknotów polimerowych używa się już w 20 krajach świata. W gronie państw, które posiadają je już w obiegu, są: Kanada, Meksyk, Singapur, Wietnam, Papua Nowa Gwinea, Nowa Zelandia i Rumunia.