Pieniądze w zamian za urlop? Nie, dziękuję

Możliwość rezygnacji z urlopu w zamian za korzyści finansowe

Pieniądze w zamian za urlop? Nie, dziękuję
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

23.08.2012 | aktual.: 23.08.2012 14:37

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Co ważniejsze, z urlopu wypoczynkowego pracownik nie może zrezygnować – nawet jeśli by chciał. Ekwiwalent pieniężny przysługuje jedynie w przypadku niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Możliwość rezygnacji z urlopu w zamian za korzyści finansowe jest świadczeniem dodatkowym oferowanym przez niektóre przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii. Jak pokazują badania Employee Benefits, 13 proc. pracodawców na Wyspach oferuje tzw. holiday trading. – Świadczenie polega na tym, że pracownik może sprzedać dni wolne, w zamian za równowartość pieniężną. Dni urlopowe można także kupować. To dla pracodawców sposób radzenia sobie z niemożnością udzielenia podwyżek pracownikom – komentuje Teresa Hantz z Sedlak & Sedlak.

Czy Polscy pracownicy są zainteresowani takim rozwiązaniem? 61 proc. użytkowników portalu wynagrodzenia.pl nie zrezygnowałoby z urlopu. Tę możliwość zdecydowanie odrzuciło 37 proc. ankietowanych. Zainteresowanie możliwością sprzedaży dni wolnych przejawiło 39 proc. ankietowanych.

Obraz
© (fot. wynagrodzenia.pl)

Jak pokazały wyniki raportu wydanego w 2011 roku przez OECD, Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Pod względem ilości godzin spędzonych w pracy wyprzedziła nas tylko Korea Południowa. Nic dziwnego, że mając do wyboru: gotówka albo urlop, nasi rodacy wolą udać się na zasłużony wypoczynek.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

Magdalena Witek
Wynagrodzenia.pl

[

Obraz

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

(Nap)

Źródło artykułu:wynagrodzenia.pl
wynikiwyniki badańurlop
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)