Trwa ładowanie...
fundacja
13-01-2010 07:18

Pieniądze z 1 procentu także dla nowej fundacji

Osoby, które chcą wesprzeć potrzebujących, mogą się podzielić podatkiem także z organizacją pożytku publicznego zarejestrowaną dopiero w tym roku.

Pieniądze z 1 procentu także dla nowej fundacjiŹródło: Jupiterimages
d2ejxq7
d2ejxq7

Jeśli więc fundacja bądź stowarzyszenie zdąży przejść całą procedurę uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego i zostanie wpisane do wykazu takich organizacji, może zbierać 1 proc. z rozliczenia za 2009 r.

W poprzednich latach było inaczej. 1 proc. podatku można było przekazać tylko na organizację pożytku publicznego, która miała taki status 30 listopada poprzedniego roku i została do końca tego roku wpisana do wykazu prowadzonego przez ministra pracy i polityki społecznej. Obecnie przepisy nic nie mówią o terminie wpisu. Oznacza to, że szanse na 1 proc. podatku z zeznań za 2009 r. mają też fundacje i stowarzyszenia, które w zeszłym roku nie miały jeszcze statusu o.p.p.

Szansa na wsparcie

- Także organizacja, która została dopiero w tym roku wpisana do wykazu organizacji pożytku publicznego, może zbierać 1 proc. podatku z rozliczenia za 2009 r. - potwierdza Krzysztof Zawiślak z Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Organizacjom, które chcą jeszcze do końca terminu rozliczenia uzyskać status o. p. p., nie zostało jednak wiele czasu. Muszą zostać wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Ponadto z przepisów wynika, że aby zbierać 1 proc., muszą się znaleźć w wykazie prowadzonym przez ministra pracy.

d2ejxq7

Wpis do wykazu

- Wykaz ten aktualizujemy w miarę możliwości co najmniej raz w miesiącu - mówi Tomasz Zawiślak. - Informacje o organizacjach pożytku publicznego dostajemy od ministra sprawiedliwości. Nie mogą ich przesyłać sami zainteresowani.

- To słaby punkt tych rozwiązań - mówi Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii. - Urzędnicze procedury mogą bowiem spowodować, iż fundacja bądź stowarzyszenie nie znajdzie się do końca terminu rozliczenia w wykazie, mimo że ma już status o. p. p. Prościej byłoby, gdyby organizacje same przesyłały informacje, że uzyskały taki status. Przecież wypis z KRS jest wiarygodnym dokumentem.

Organizacje muszą też pamiętać o przekazaniu do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej numeru rachunku bankowego. Jeśli bowiem numeru konta nie ma w wykazie, urząd skarbowy nie przeleje 1 proc. podatku.

- Przepisy nie wprowadzają terminu na podanie informacji o rachunku bankowym - mówi Krzysztof Hajdamowicz z Fundacji Prawo do Pomocy. - Urzędy natomiast muszą przekazać 1 proc. w lipcu lub sierpniu. Moim zdaniem organizacje, które znalazły się w wykazie, a do tej pory nie podały numeru swojego konta, nie są wykluczone z podziału 1 proc., jeśli ten brak zostanie uzupełniony do końca czerwca (a przy odrobinie dobrej woli po stronie naczelników urzędów skarbowych - nawet do końca sierpnia). Przypomnijmy, że aby przekazać 1 proc. podatku, wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym jego kwotę, nazwę organizacji pożytku publicznego, którą chcemy wesprzeć, oraz jej numer wpisu do KRS. Samym przelewem zajmie się już urząd skarbowy.

d2ejxq7

Opinia
Katarzyna Szymielewicz, prawnik w kancelarii Clifford Chance

1 proc. podatku możemy przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ten status fundacja bądź stowarzyszenie uzyskuje w momencie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. I od tej chwili powinna mieć prawo do zbierania 1 proc. Niestety przepisy mówią, że musi być jeszcze wpisana do wykazu ministra pracy i polityki społecznej, mimo że ten wykaz tylko potwierdza stan prawny, a nie go tworzy. Może się więc zdarzyć, że z powodu długotrwałej urzędniczej procedury organizacja zostanie pozbawiona prawa do zbierania 1 proc., chociaż będzie miała wpis do KRS dający jej status opp. Dlatego warto byłoby pomyśleć o zmianie przepisów w tym zakresie.

Przemysław Wojtasik
Rzeczpospolita

d2ejxq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ejxq7