Trwa ładowanie...

Pieniądze z ZUS można odziedziczyć. Na subkontach leżą miliardy zł

Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS podlegają dziedziczeniu. Niewiele osób jednak wie o tym. Składając wniosek do ZUS możemy wskazać osoby uprawnione do otrzymania tych pieniędzy. Najwięcej na subkontach zgromadziły osoby urodzone w latach 1958-1965 - średnio ponad 60 tys. zł.

Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS podlegają dziedziczeniuŚrodki zgromadzone na subkoncie w ZUS podlegają dziedziczeniuŹródło: Adobe Stock
d70zthw
d70zthw

Subkonto w ZUS jest częścią konta emerytalnego należącego do osoby ubezpieczonej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli ktoś posiada w ZUS subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków zapisanych na subkoncie po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją wcześniejszą decyzję.

ZUS informuje ubezpieczonego, który nie zawarł umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego współmałżonkiem oraz o tym, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków po jego śmierci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Statistica. Krajowy Rejestr Długów

Warto z tego skorzystać. Brak takiego wskazania oznacza, że środki zapisane na subkoncie wchodzą do masy spadkowej - zauważył rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, ZUS informuje osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej o możliwości złożenia wniosku o wypłatę, pomimo faktu, iż przepisy ustawy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku - tłumaczy Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS.

d70zthw

ZUS podkreśla, że podział środków na subkoncie będzie dokonywany w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie, na podstawie wniosku, osoby uprawnionej do tych środków.

Środki zgromadzone na subkoncie zmarłego, które nie zostaną podzielone w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku - wchodzą w skład spadku.

ZUS przypomina, że nie trzeba korzystać z pośredników (firm), aby uzyskać wypłatę z subkonta w ZUS. Wystarczy przyjść do ZUS i złożyć odpowiedni wniosek. Odpowiednie formularze są dostępne na stronie ZUS.

d70zthw

ZUS ma trzy miesiące na podział i wypłatę środków

Jeśli ubezpieczony posiada subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, proces podziału środków rozpoczyna się w funduszu emerytalnym. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musi złożyć stosowny wniosek do swojego OFE, aby otrzymać należne środki.

OFE ma obowiązek zawiadomić ZUS zarówno o osobach, na rzecz których nastąpił podział środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie śmierci osoby, dla której Zakład prowadzi subkonto, jak i o ich udziale w tych środkach, w terminie 14 dni od dnia dokonania podziału.

Zatem podział środków na subkoncie jest konsekwencją podziału składek zgromadzonych w OFE. Po tym jak do Zakładu wpłynie stosowne zawiadomienie z funduszu emerytalnego, Zakład ma trzy miesiące na dokonanie podziału i wypłaty środków zapisanych na subkoncie.

d70zthw

Coraz więcej wniosków w ZUS. Świadomość rośnie

Coraz więcej Polaków ma świadomość, że środki zgromadzone w OFE, ale również te na subkoncie ZUS – w przypadku śmierci bliskiej osoby, która była ubezpieczona – nie przepadają, ale podlegają dziedziczeniu.

Jak donosi serwis prawo.pl, w ubiegłym roku ZUS rozpatrzył łącznie 97 tys. wniosków spadkobierców o wypłatę środków z subkont i wydał w ten sposób w sumie 796,5 mln zł. To o 56 mln zł więcej niż rok wcześniej i ok. 300 mln zł więcej niż w 2020 r.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez ZUS, na koniec czerwca 2022 r. ubezpieczeni w ZUS zgromadzili na kontach średnio po 106 tys. zł kapitału emerytalnego na osobę, a na subkontach średnio po blisko 29 tys. zł na osobę – podaje Instytut Emerytalny.

d70zthw

Najwięcej na subkontach zgromadziły osoby urodzone w latach 1958-1965 - średnio ponad 60 tys. zł. Oznacza to, że średnio osoba ubezpieczona w ZUS urodzona w tych latach posiada (razem z I filarem) ponad 135 tys. zł kapitału emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d70zthw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d70zthw