Trwa ładowanie...
dxarqri
dxarqri

Pierwsza od 15 lat wizyta w Polsce ministra sprawiedliwości Rosji (komunikat)

...
Share
dxarqri

28.05. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

3 czerwca - na zaproszenie Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego - dwudniową wizytę w Polsce rozpocznie Minister Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej - Aleksander Konowałow.

W trakcie pierwszej od 15 lat wizyty rosyjskiego Ministra Sprawiedliwości podpisane zostanie m.in. Memorandum o współpracy prawnej Ministerstw Sprawiedliwości RP i Polski.

dxarqri

Planowane spotkanie będą pierwszymi rozmowami na tym szczeblu od połowy lat 90.

Dotyczyć będą także dwóch kolejnych polsko - rosyjskich umów. Pierwszej - o uzupełnieniu i ułatwieniu stosowania europejskich konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych. Dokument ten dotyczy m.in. możliwość powoływania polsko - rosyjskich zespołów śledczych i przesłuchań na odległość. Dzięki niemu w przyszłości możliwe będzie prowadzenie wspólnych polsko-rosyjskich śledztw prokuratorskich bez wysyłania wniosków o pomoc prawną. Polscy prokuratorzy będą mogli brać udział w czynnościach rosyjskich prokuratorów z wykorzystaniem wideokonferencji, bez konieczności wizyty w Rosji.

Druga umowa dotyczy decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych i przyczyni się do uproszczenia postępowania sądowego, co jest szczególnie ważne dla polskiego biznesu.

Aktualnie wszystkie wnioski z sądów trafiają najpierw do rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości w Moskwie, które wniosek rozpatruje i dopiero potem przesyła go do właściwego sądu. W konsekwencji przedsiębiorcy mają często trudności w dochodzeniu swoich praw na skutek przewlekłości procedury. Proponowane zmiany umożliwią bezpośrednie przekazywanie wniosków np. o doręczenie dokumentów lub przekazanie dowodów do właściwych miejscowo rosyjskich sądów. Dotyczyć to także będzie spraw rodzinnych, w tym alimentacyjnych.

Szczegóły wizyty Ministra Sprawiedliwości Aleksandra Konowałowa zostaną przedstawione w najbliższych dniach.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

dxarqri

Podziel się opinią

Share
dxarqri
dxarqri