Trwa ładowanie...
d1gguto

Pierwsze podwyżki stóp proc. w Polsce dopiero w 2011 r. - Raiffeisen (opinia)

13.08. Warszawa (PAP) - Pole do pierwszych podwyżek stóp procentowych w Polsce pojawi się dopiero w 2011 roku - uważają analitycy z Raiffeisen Bank Polska. Ich zdaniem wcześniejszy...

d1gguto
d1gguto

13.08. Warszawa (PAP) - Pole do pierwszych podwyżek stóp procentowych w Polsce pojawi się dopiero w 2011 roku - uważają analitycy z Raiffeisen Bank Polska. Ich zdaniem wcześniejszy ruch ze strony RPP jest obarczony bardzo dużą niepewnością, między innymi ze względu na nasilające się obawy o tempo wzrostu gospodarczego w najważniejszych światowych gospodarkach, które nie pozostanie bez wpływu na kondycję polskiej gospodarki.

"W lipcu decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie odbyło się. Tym bardziej burzliwe i bogate w dyskusje może być sierpniowe spotkanie gremium. Podstawowym tematem, który Rada zapewne podda swoim rozważaniom, będzie kwestia zaplanowanej przez rząd podwyżki stawek podatku VAT o 1pp. Obowiązujące od stycznia trzy stawki tego podatku (5, 8 i 23 proc.) przełożą się na podwyższenie odczytów inflacji o około 0,3-0,5pp." - napisali w miesięcznym raporcie analitycy Raiffeisen Bank Polska.

"Biorąc pod uwagę, że ostatnia projekcja inflacyjna zakładała stopniowy wzrost inflacji w 2011 w okolice 3,0 proc. r/r, wywołany przez podwyżkę podatku VAT efekt spowodować może jej wzrost w pobliże 3,5-procentowej górnej granicy celu inflacyjnego. Kluczowe pytanie brzmi, czy Rada powinna na taki scenariusz zareagować i jak" - dodali.

"Pierwsze komentarze ze strony RPP na doniesienia o wyższym podatku VAT były zdecydowanie jastrzębie i wskazywały na prostą zależność - podwyżka VAT oznacza wzrost cen, wzrost cen musi się spotkać z reakcją Rady Polityki Pieniężnej w postaci podwyżek stóp procentowych. Jastrzębie komentarze padały nawet w zestawieniu z wydawałoby się gołębimi argumentami, takimi jak to, że wzrost podatku przełożyć się może na osłabienie konsumpcji, a co za tym idzie na nieco wolniejszy wzrost gospodarczy. Co ważne, te jastrzębie komentarze padały z ust członków, którzy już wcześniej opowiadali się za rychłym wprowadzeniem bardziej restrykcyjnego kształtowania polityki pieniężnej. Stąd w naszej opinii to bardziej zmiana stawek VAT stała się kolejnym argumentem za podwyżkami stóp, niż zapowiedzi podwyżek stóp stały się reakcją na zapowiedź wyższego podatku od towarów i usług" - oceniają analitycy z Raiffeisen.

d1gguto

W ich opinii sama podwyżka VAT z punktu widzenia polityki pieniężnej niewiele zmienia.

"Wywołany przez nią wzrost inflacji w pierwszym uderzeniu będzie zjawiskiem przejściowym - po 12-stu miesiącach, w styczniu 2012r., gdy w odniesieniach rok do roku porównanie bieżących cen nastąpi już w relacji do cen po podwyżce VAT, efekt ten przestanie podwyższać inflację. Z tego punktu widzenia reagowanie przez RPP na zjawisko przejściowe i bynajmniej nieświadczące o nasilającej się presji cenowej byłoby niepotrzebne. A w sytuacji ewentualnych obaw o negatywne przełożenie podwyżki VAT na kondycję gospodarki, mogłoby wręcz być niewłaściwe" - napisali.

"Pole do reakcji dla Rady Polityki Pieniężnej w naszym odczuciu pojawiłoby się w sytuacji, gdyby podwyżka VAT stała się bodźcem do serii dalszych podwyżek np. poprzez kanał rynku pracy - wywołany przez wyższe stawki VAT wzrost cen powoduje wzmocnienie presji płacowej, a ta ponownie przekłada się na ceny. Biorąc jednak pod uwagę bieżącą sytuację na rynku pracy (umiarkowane wzrosty zatrudnienia przy słabej presji płacowej) prawdopodobieństwo takiego scenariusza oceniamy jako znikome" - dodają.

"W konsekwencji w dalszym ciągu uważamy, że pole do pierwszych podwyżek stóp procentowych pojawi się dopiero w przyszłym roku" - uważają analitycy banku Raiffeisen.

d1gguto

Ich zdaniem wcześniejszy ruch ze strony Rady jest obarczony bardzo dużą niepewnością między innymi ze względu na nasilające się obawy o tempo wzrostu gospodarczego w najważniejszych światowych gospodarkach, które nie pozostanie bez wpływu na kondycję polskiej gospodarki.

"O możliwej realizacji naszego scenariusza dla stóp procentowych (pierwsza podwyżka w 2011r. podczas gdy konsensus prognoz wskazuje na pierwszy ruch jeszcze w tym roku) świadczyć mogą ostatnie gołębie wypowiedzi Prezesa NBP Marka Belki, który między innymi wskazując na rynek pracy zadeklarował +gołębie nastawienie w sercu+. Ryzykiem dla tego +gołębiego nastawienia+ pozostaje kwestia polityki fiskalnej (a w krótkim horyzoncie planów budżetowych na przyszły rok), której zbyt mało restrykcyjny charakter może skłonić opierającą się podwyżkom część RPP do wsparcia wniosku o wzrost kosztu pieniądza" - piszą w raporcie.(PAP)

jba/ gor/

d1gguto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gguto