Trwa ładowanie...

Pierwsze takie studia w Polsce. Mają związek z wojną w Ukrainie

Zbrojna napaść Rosji na Ukrainę wywołała dyskusję dotyczącą przygotowania Polski do zmierzenia się z ewentualnym konfliktem na terenie naszego kraju. Jednym z jej elementów jest dostępność schronów dla ludności cywilnej. WAT uruchomi w tym roku pierwsze studia, które będą przygotowywać absolwentów do projektowania takich obiektów.

Pierwsze takie studia w Polsce. Mają związek z wojną w UkrainiePierwsze takie studia w Polsce. Mają związek z wojną w UkrainieŹródło: Adobe Stock, fot: BalanceFormCreative
di1gv7z
di1gv7z

Nowy kierunek studiów podyplomowych rusza od października - pisze Portal Samorządowy. Wojskowa Akademia Techniczna podkreśla, że zajęcia będą dotyczyły przygotowana, projektowania, utrzymania i planowania schronów w systemie ochrony ludności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Będziemy dziadami". Polacy zabrali głos w sprawie zmiany waluty

W programie studiów znajdą się zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. Studenci zapoznają się z takimi zagadnieniami jak wzmacnianie konstrukcji budowlanych, ochrona przeciwpożarowa w budynkach ochronnych, czy ewakuacja ludności.

di1gv7z

Uczelnia będzie także korzystać z laboratorium fortyfikacyjnego należącego do Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji.

"Będzie można się zapoznać z możliwościami funkcjonowania obsługi schronu w wypadku, kiedy na zewnątrz istnieje zagrożenie związane z atakiem z zewnątrz czy katastrofą przemysłową" - zaznaczył ppłk dr inż. Bartłomiej Pieńko, cytowany przez Portal Samorządowy.

W Polsce brakuje schronów

Po wybuchu wojny za wschodnią granicą eksperci zaczęli wskazywać, że na terenie naszego kraju jest zbyt mało obiektów, w których w przypadku konfliktu mogłaby schronić się ludność cywilna.

Według danych prezentowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli na miejsce w schronie może liczyć niespełna 4 proc. mieszkańców kraju.

di1gv7z

Podano, że "w większości skontrolowanych urzędów gmin (69 proc.) nie zapewniono przewidzianej w wytycznych szefa Obrony Cywilnej Kraju liczby miejsc w takich obiektach na poziomie 25 proc. ogółu mieszkańców".

"Okazuje się, że nie ma rzetelnych danych, jaka jest pojemność schronów i miejsc ukrycia. Ich liczba różni się nawet w sprawozdaniach MSWiA oraz KG PSP" – wytykał NIK. W 2021 r. wykazywały one 56,2 tys. budowli ochronnych, a już w 2022 r. – 10,6 tys., w tym czasie pomimo zastoju w budownictwie ochronnym, ich pojemność wzrosła... z 997 tys. w 2021 do 1,4 mln w 2022 r.

Budowa schronu na własną rękę wiąże się natomiast z dużymi wydatkami. - Najtańsze modele schronów zaczynają się od 50 tys. euro (około 215 tys. złotych). Schrony do 35 mkw mieszczą się w zakresie cen 110-120 tys. euro (474-516 tys. złotych). Relatywnie wygodny schron dla 4-5 osób, wyposażony w mały salon, łazienkę i kuchnię, to wydatek rzędu 120 tys. euro. Większe schrony, przeznaczone dla 8-14 osób, kosztują od 200 tys. euro (więcej niż 860 tys. złotych) - wskazywał w rozmowie z WP Finanse Wojciech Lebiedziński z firmy Shelters, specjalizującej się w budowie schronów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
di1gv7z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di1gv7z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj