Trwa ładowanie...

Pierwszy nowy samolot dla VIP-ów w Polsce. Feta na przywitanie

Gulfstream G550 "Książę Józef Poniatowski" to pierwszy z pięciu zamówionych przez MON samolotów dla rządowych VIP-ów. W środę zaplanowano uroczyste nadanie imienia oraz poświęcenie maszyny.

Pierwszy nowy samolot dla VIP-ów w Polsce. Feta na przywitanieŹródło: MON, fot: mat. prasowe
dh2lxmv
dh2lxmv

W niedzielę w siedzibie firmy Gulfstream Aerospace Cooperation w Appleton w Stanach Zjednoczonych przedstawiciele MON oficjalnie odebrali pierwszy z dwóch bliźniaczych modeli G550. Na kabinie umieszczono wizerunek patrona samolotu - księcia Józefa Poniatowskiego.

Uroczystość przyjęcia maszyny do służby zaplanowano na środę w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Z udziały w wydarzeniu wykluczono dziennikarzy bez polskiego obywatelstwa.

Samoloty G550 zabierają na pokład 14 pasażerów i mają zasięg aż 12 500 km. Oznacza to, że z Polski można dolecieć bez międzylądowania aż na Zachodnie Wybrzeże USA. Maszyna napędzana jest dwoma silnikami turbowentylatorowymi firmy Rolls-Royce. Umowę na dostawę dwóch małych samolotów G550 z firmą Gulfstream MON podpisał w listopadzie 2016 r. Wartość tego zamówienia to 440,5 mln zł netto. Bliźniaczy "Generał Kazimierz Pułaski" przyleci do Polski w sierpniu.

dh2lxmv

MON podkreśla, że bezpieczeństwo lotów było priorytetem, dlatego samoloty są wyposażone m.in. w system EVS (Enhanced Visual System), który umożliwia załodze wykonywanie lotu w trudnych warunkach atmosferycznych.

Do Polski trafią też trzy średnie samoloty dla VIP-ów. W marcu 2017 r. resort obrony zawarł kontrakt z firmą Boeing na trzy samoloty 737. Wartość tego zamówienia to 2 mld zł. Sposób, w jaki resort Antoniego Macierewicza dokonał tego zakupu, wzbudził duże kontrowersje. Samoloty postanowiono kupić z wolnej ręki, z pominięciem procedur wymaganych przez prawo zamówień publicznych

dh2lxmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh2lxmv