Trwa ładowanie...
d33abp9
19-03-2017 08:05

Pierwszy raz w Polsce testowany Hybrydowy bateryjny magazyn energii

Pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie hybrydowy bateryjny magazyn energii i nowoczesna automatyka zabezpieczająca będą testowane na wydzielonym obszarze Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

d33abp9
d33abp9

Firmy Hitachi, Hitachi Chemical, Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz spółki Energa-Operator i Energa - Wytwarzanie przy wsparciu Ministerstwa Energii oraz japońskiej instytucji rządowej NEDO, podpisały umowę ws. realizacji projektu demonstracyjnego z zakresu inteligentnych sieci (Smart Grid).

Nowoczesne japońskie urządzenia przez 3,5 roku będą testowane na wydzielonym obszarze sieci energetycznej w północnej części kraju. To obszar, gdzie jest stosunkowo duży i wciąż rosnący udział źródeł odnawialnych. Zmienna generacji, która charakteryzują się OZE ma wpływ na stabilność i bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej, do której przyłączone są te źródła.

Jak powiedział PAP Marek Duk z PSE, w ramach projektu w Polsce wybudowany i przetestowany zostanie jeden z większych bateryjnych magazynów energii elektrycznej na świecie i jeden z pierwszych - jeśli nie pierwszy na świecie - magazyn hybrydowy, łączący technologię baterii litowo-jonowych i nowoczesnych baterii kwasowo-ołowiowych.

Magazyn będzie sprzężony z należącą do Energi Wytwarzanie farmą wiatrową Bystra. Dzięki zastosowaniu magazynu energia, którą pracujące wiatraki oddają do sieci, będzie bardziej przewidywalna i stabilna.

d33abp9

Magazyn będzie też testowany pod kątem świadczenia usług systemowych, w tym także szybkich usług elastyczności tzw. "flexibility".

Wykorzystanie tego typu urządzeń na szeroką skalę mogłoby pomóc w stabilizacji pracy całego obszaru, na którym znajdują się farmy wiatrowe. W projekcie demonstracyjnym co prawda nie uda się uzyskać tak dużych efektów, niemniej jednak polscy przedsiębiorcy będą mogli przetestować funkcjonowanie tego typu rozwiązań w praktyce i ocenić ich przydatność w warunkach krajowych.

Kolejnym elementem projektu będzie budowa w siedzibie PSE systemu automatyki SPS (Special Protection Scheme), który będzie sterował magazynem i mocą farm wiatrowych, które są w obszarze jego działania. Rozwiązanie to pozwoli na zapobieganie awariom oraz łagodzenie ich skutków, jeżeli już zaistnieją.

"W przypadku awarii sieci należących do PSE lub Energa-Operator magazyn energii elektrycznej oraz farmy wiatrowe zostaną wysterowane w taki sposób, aby zapobiec wyłączeniom kolejnych elementów sieci lub nawet całego obszaru" - dodał Duk.

d33abp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33abp9