PiS obiecuje, że nie podniesie wieku emerytalnego. Ale zachęca ludzi do dłuższej pracy
W 2022 roku 132 tys. seniorów nie zakończyło aktywności zawodowej, mimo uzyskania prawa do emerytury. Może być to efekt działań rządu, który wprowadził tzw. zerowy PIT.
2 października Prawo i Sprawiedliwość opublikowało spot wyborczy dotyczący wieku emerytalnego. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał w nim, że rząd PO podniósł wiek emerytalny do 67 lat, który PiS po dojściu do władzy obniżył. Oskarżył też Koalicję Obywatelską o zamiar przywrócenia podwyższonego wieku emerytalnego, gdyby partia ta wygrała wybory.
– 67 to liczba hańby Donalda Tuska. Bez żadnych skrupułów podniósł Polakom wiek emerytalny do 67 lat. O siedem lat dłuższa praca dla kobiet. A gdy Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że to zmieni, Platforma Obywatelska udowadniała na wszystkie sposoby, że to niemożliwe i szkodliwe – mówił Mateusz Morawiecki w spocie wyborczym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeden temat rozgrzeje debatę. Donald Tusk ma koronny argument
Polska się zobowiązała
Jednak dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, stwierdził w Radiu Zet, że obecny rząd zobowiązał się podniesienia efektywnego wieku emerytalnego w KPO i systematycznie realizuje prowadzącą do tego strategię.
– Obecny rząd także zdecydował się na podniesienie efektywny wieku emerytalnego, jest to zapisane w Krajowym Planie Odbudowy. To jest takie "zaklęcie", taka próba zmanipulowania, powiedzenia czegoś nie wprost: że to co, będziemy chcieli zrobić jako obecny rząd, to sprawić, żeby ludzie pracowali dłużej – mówił szef Instytutu Emerytalnego.
Gdyby inna partia doszła do władzy, również musiałaby zrealizować ten cel, ponieważ jest on zawarty w KPO.
– Zapomina się przy tym o retoryce, że będzie to praca do śmierci, że to będzie praca do końca swoich dni, że będzie to praca w pocie i znoju starszych ludzi, którzy będą już ostatkami sił chodzili do tej pracy. Jednocześnie ten sam rząd mówi, że poprzednicy podnosili ten ustawowy wiek emerytalny, a on go obniżył. Mamy tu trochę takie rozdwojenie jaźni – dodał szef IE.
PIT-0. Ulga podatkowa dla seniorów
– Żeby podnosić ten efektywny wiek emerytalny, wprowadzony został PIT-0 dla seniorów – stwierdził szef Instytutu Emerytalnego. Ulga podatkowa została wprowadzona w ramach Polskiego Ładu.
Z ulgi podatkowej mogą skorzystać osoby, które osiągnęły ustawowy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet) i (65 lat dla mężczyzn), pozostają w zatrudnieniu i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej. Suma przychodów zwolnionych od podatku w ramach PIT-0 nie może przekroczyć rocznie kwoty 85 528 zł.
"Z jednej strony rząd chętnie przypomina, że wiek emerytalny obniżył, z drugiej zaś robi coraz więcej, żeby Polacy pracowali coraz dłużej" - komentuje Radio Zet.
W Krajowym Planie Odbudowy znalazły się także inne propozycje, które mają na celu wydłużenie aktywności zawodowej seniorów. "Temu służyć ma między innymi efektywne podwyższenie składki zdrowotne przez oderwanie jej od podatku dochodowego – w uzasadnieniu rząd podał, że dzięki temu Polacy będą dłużej cieszyć się zdrowiem umożliwiającym pracowanie. Pojawić się mają także darmowe kursy doszkalające dla seniorów, które mają im umożliwić konkurowanie na szybko zmieniającym się dziś rynku pracy z przedstawicielami młodszych pokoleń" - podaje Radio Zet.