Trwa ładowanie...
d24e2it

PiS: projekty emerytur kapitałowych PO niekorzystne dla emerytów

Brak emerytur małżeńskich, ograniczona
możliwość dziedziczenia emerytury, odejście od systemu emerytur z
gwarantowanym okresem wypłaty - to najważniejsze zarzuty PiS pod
adresem rządowych projektów ustaw o emeryturach kapitałowych.

Share
d24e2it

_ Te projekty nie są pisane z myślą o emerytach. (...) Te dwa projekty, które złożył rząd PO i PSL wychodzą naprzeciw instytucjom - funduszom emerytalnym i zakładom emerytalnym _ - powiedziała na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie Małgorzata Sadurska (PiS).

Podkreśliła, że by "nie szkodzić emerytom" klub PiS powinien złożyć wniosek o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu. _ Z uwagi jednak na to, że od 1 stycznia 2009 r. emerytury muszą być wypłacone liczymy na to, że rząd Platformy opamięta się i przyjmie nasze poprawki w pracach komisji _ - powiedziała Sadurska.

Przypomniała, że emerytury kapitałowe, wypłacane z tzw. II filaru od 2009 r. dotyczyć będą 2200 kobiet, a od 2014 r. zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Podstawowe zarzuty PiS dotyczą faktu, że od 2009 r., mimo że "to było wielokrotnie zapowiadane, nie powstaną zakłady emerytalne jako wyspecjalizowane instytucje do wypłat emerytur", te wypłacane zaś będą przez pierwszych pięć lat przez OFE.

d24e2it

_ Po drugie PO i PSL zrezygnowały z kilku produktów emerytalnych, ograniczyły się tylko do jednego produktu - emerytury dożywotniej i quasi produktu, wypłacanego przez pierwsze pięć lat - okresowej emerytury _ - podkreśliła Sadurska.

_ Odeszli natomiast od emerytury z gwarantowanym okresem wypłaty, który proponowało PiS i od kluczowego produktu emerytalnego (...), a mianowicie emerytury małżeńskiej _ - powiedziała Sadurska. Przypomniała, że emerytura małżeńska miała zabezpieczyć przede wszystkim kobiety, które "kosztem własnej kariery zawodowej poświęciły się rodzinie".

_ Nie będzie też dziedziczenia emerytur _ - zarzuciła Sadurska. Według niej to, co w zamian zakłada projekt PO jest "tragiczne". _ Jeśli emeryt chce, żeby jego środki przeszły na osobę upoważnioną lub zostały odziedziczone to musi się pośpieszyć i w przeciągu pierwszych trzech lat umrzeć, bo środki mogą być dziedziczone tylko przez okres trzech lat _ - powiedziała posłanka.

Kolejny zarzut PiS dotyczy braku możliwości waloryzacji emerytur kapitałowych. _ Emerytura dożywotnia nie będzie waloryzowana (...) natomiast jej wzrost będzie zależny od jednego czynnika - od osiągnięcia przez fundusz emerytur kapitałowych nadwyżki lub zysku _ - podkreśliła Sadurska.

_ Oceniamy działania Platformy jako wielkie oszustwo osób, które są w tej chwili w II filarze _ - dodał Stanisław Szwed (PiS). Zaznaczył, że z tabel, które przedstawiła w piątek w Sejmie posłom minister pracy wynika, że w 2019 r. osoba, która jest urodzona w 1954 r. przy stuprocentowej przeciętnej płacy otrzyma z II filaru niespełna 500 zł emerytury.

d24e2it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24e2it