PIT 2015. Ministerstwo Finansów ostrzega przed firmami wstępnie wypełniającymi PIT
Ministerstwo Finansów przestrzega przed korzystaniem z usług wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego na innych stronach niż Portal Podatkowy. Niektóre firmy rzeczywiście proponują tego rodzaju usługę, ale resort nie bierze odpowiedzialności za poprawność ich działania. Na co powinniśmy uważać?
Jak czytamy na stronach internetowych resortu "Niektóre podmioty komercyjne udostępniają na swoich stronach internetowych usługi określane jako usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, korzystające z danych dostarczonych przez Ministerstwo Finansów. Korzystanie z tych usług odbywa się wyłącznie na odpowiedzialność osób z nich korzystających i Ministerstwo Finansów nie bierze żadnej odpowiedzialności za błędy wynikające z użycia takich usług, ani za ochronę przekazywanych w nich danych".
Rzeczywiście bez trudu można znaleźć w sieci strony, które proponują swoje programy do wypełnienia PIT i oferują wykorzystanie PFR. Wprawdzie najczęściej są to darmowe oferty, ale związane jednak z działalnością biznesową. Często są to producenci oprogramowania do księgowości, którzy w ten sposób budują bazę swoich potencjalnych klientów. Na jednej z takich stron czytamy, że ściągnięta aplikacja będzie mogła wczytać nasze wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR - Pre-Filled tax Return). "Nasz program jest pewnego rodzaju nakładką na usługę, jaką przygotowało Ministerstwo Finansów i tylko korzysta z jej mechanizmów”. To właśnie przed takimi rozwiązaniami przestrzega MF.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe to usługa dająca podatnikom możliwość rozliczenia rocznego PIT-37 i PIT-38. Podatnik nie musi sam wypełniać całego zeznania podatkowego - wyręcza go administracja podatkowa, na podstawie informacji składanych przez płatników w PIT-11, PIT-8C i PIT-R oraz przez organy rentowe w PIT-40A i PIT-11A.
PFR ogranicza do minimum obowiązek związany z rocznym rozliczeniem. Dla podatnika ma być ułatwieniem, bo nie trzeba przepisywać ręcznie wielu informacji, takich jak koszty, zaliczki czy wpłacone składki zdrowotne. Na przesłanie informacji rocznych, np. PIT-11, płatnicy mieli czas do końca lutego 2016 roku. Dostęp do usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego możliwy jest już od 15 marca.
Korzystanie z PFR nie jest obowiązkowe. Zeznanie podatkowe można wcześniej złożyć na dotychczasowych zasadach: elektronicznie do systemu e-Deklaracje lub w formie papierowej. Pierwszy raz Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom usługę PFR w ubiegłym roku. Rozliczenie obejmowało wówczas PIT-37 za 2014 rok.
Z usługi można korzystać na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów (portalpodatkowy.mf.gov.pl), w zakładce "Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PFR". Po wybraniu sposobu rozliczenia (indywidualne lub wspólnie z małżonkiem) system poprosi o wprowadzenie numeru PESEL/NIP, danych osobowych i kwoty przychodu uzyskanego w 2015 rok.
Po uwierzytelnieniu system poda informacje o dokumentach źródłowych. Jeśli wszystkie dane będą poprawne, a deklaracja będzie właściwie wypełniona (przychody z organów rentowych, ulgi, załączniki, przekazanie 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego) z zeznanie trzeba będzie podpisać przy pomocy Bezpiecznego Podpisu Elektronicznego lub za pomocą wpisania przychodu uzyskanego w 2014 r.
Po prawidłowym wysłaniu zeznania podatkowego, na adres e-mail zostanie wysłany kod, który jest niezbędny do weryfikacji statusu przesłanego zeznania. Ostatnim elementem jest pobranie UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
Przypomnijmy, że w tym roku podatnicy mają kilka dni więcej na złożenie swojego zeznania podatkowego. Ze względu na to, ze ostatni dzień kwietnia przypada w weekend, termin złożenia PIT-ów został wydłużony do poniedziałku 2 maja.