PKB Polski wzrośnie o 1 proc. w '09 - prognoza KE (aktl.)

...

(dochodzi komentarz KE do prognoz)

14.9.Warszawa (PAP) - Polskie PKB wzrośnie o 1 proc. rdr w 2009 r. wobec wcześniej szacowanego spadku o 1,4 proc. - wynika z nowych prognoz Komisji Europejskiej opublikowanych w poniedziałek.

Poniżej tabela z prognozami Komisji Europejskiej dla Polski w 2009 r.:

2009 poprzednia aktualna prognoza prognoza (maj) (wrzesień)

PKB (w proc. rdr) -1,4 1,0 HICP (w proc. rdr) 2,6 3,8

"W całym 2009 r. spodziewamy się wzrostu PKB o 1 proc. Polska będzie prawdopodobnie jedynym krajem w Unii Europejskiej z dodatnim wzrostem gospodarczym. Wynika to z lepszych niż oczekiwano wyników w I półroczu 2009 r." - napisano w komentarzu do prognoz dla Polski.

"Oczekujemy, że wzrost PKB kdk do końca tego roku ustabilizuje się. Popyt wewnętrzny będzie dalej spadał, na skutek spowolnienia wzrostu konsumpcji oraz spadku inwestycji" - napisano.

Zdaniem KE poprawa popytu zewnętrznego oraz proces uzupełniania zapasów będą wsparciem dla polskiej gospodarki.

"Jednak poprawa popytu zewnętrznego oraz proces uzupełniania zapasów będą wsparciem dla polskiej gospodarki w II połowie 2009 r." - napisano.

W ocenie KE pogarszająca się sytuacja na rynku pracy będzie niekorzystnie wpływać na konsumpcję.

"Wzrost konsumpcji będzie zwalniać z powodu sytuacji na rynku pracy, gdzie bezrobocie zacznie rosnąć, a wyhamowania wzrostu wynagrodzeń będzie się utrzymywać" - napisano.

"Po lekkiej poprawie w lecie, w dalszej części roku bezrobocie zacznie rosnąć, z powodu ostatnich zwolnień i już widocznych restrukturyzacji w sektorze przedsiębiorstw" - napisano.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na początku września podało, że stopa bezrobocia w sierpniu 2009 r. wyniosła 10,8 proc., czyli tyle samo co miesiąc wcześniej.

Zdaniem KE eksport w dalszym ciągu będzie miał pozytywny wkład do wzrostu PKB.

"W dalszej części 2009 r. aprecjacja złotego prawdopodobnie przyczyni się do poprawy konkurencyjności cen importu, a rosnący zewnętrzny popyt do poprawy sytuacji eksporterów. Dlatego wkład eksportu do PKB powinien pozostać pozytywny, jednak będzie on systematycznie spadał" - napisano. (PAP)

zaj/ ana/

Źródło artykułu:PAP
inflacjakefinanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)