Trwa ładowanie...
d2tgp7w

PKN Orlen ma umowę na dostawy ropy od Rosnieftu do 2016 r., wartość ok. 46 mld zł (opis)

01.02. Warszawa (PAP) - PKN Orlen podpisał umowę z Rosnieftem na dostawy rurociągiem "Przyjaźń" ok. 6 mln ton ropy typu REBCO rocznie. Umowa obowiązuje od 1 lutego tego roku do 31...

Share
d2tgp7w

01.02. Warszawa (PAP) - PKN Orlen podpisał umowę z Rosnieftem na dostawy rurociągiem "Przyjaźń" ok. 6 mln ton ropy typu REBCO rocznie. Umowa obowiązuje od 1 lutego tego roku do 31 stycznia 2016 r. Wartość dostaw wynosi ok. 46 mld zł - podał Orlen w komunikacie.

"Na dzień zawarcia umowy przewidywana wartość dostaw do 31 stycznia 2016 roku wynosi około 15 mld USD (czyli około 46 mld zł wg kursu średniego Narodowego Banku Polskiego (...) z 31 stycznia 2013 roku)" - napisano w komunikacie.

Jak informuje spółka, jest to pierwsza w historii długoterminowa umowa na dostawy ropy naftowej bezpośrednio od producenta.

d2tgp7w

Umowa przewiduje również możliwość realizacji dostaw alternatywną drogą morską do Gdańska.

"Kontrakt z Rosneft Oil Company zamyka proces kontraktacji ropy naftowej dla zakładu w Płocku na najbliższe lata. Tym samym zapewniliśmy prawie 80 proc. dostaw umowami długoterminowymi" - poinformował cytowany w komunikacie Jacek Krawiec, prezes Orlenu.

Oprócz podpisanego w piątek kontraktu, PKN Orlen dysponuje dwiema umowami długoterminowymi na dostawy ropy naftowej do Płocka. Pod koniec 2012 roku przedłużona została na trzy kolejne lata umowa z Mercuria Energy Trading. W ubiegłym roku koncern zawarł również kontrakt z firmą Souz Petrolium, który będzie obowiązywał jeszcze przez dwa lata. (PAP)

morb/ asa/

d2tgp7w

Podziel się opinią

Share
d2tgp7w
d2tgp7w