Trwa ładowanie...

PKN Orlen: możliwy stosunkowo niski poziom wydobycia gazu z łupków

Charakterystyka geologiczna łupków w Polsce i testy tych złóż wskazują, że średnie szacowane wydobycie gazu ziemnego z przebadanych dotychczas formacji łupkowych w kraju może znajdować się na stosunkowo niskim poziomie - podał w czwartek PKN Orlen.

PKN Orlen: możliwy stosunkowo niski poziom wydobycia gazu z łupkówŹródło: Materiały prasowe
d17j9ka
d17j9ka

Jak zapowiedział płocki koncern, o najskuteczniejszych metodach uwalniania gazu ziemnego ze skał łupkowych w polskich warunkach geologicznych dyskutować będą 9 i 10 czerwca w Warszawie uczestnicy III Międzynarodowej Konferencji ShaleScience.

Według PKN Orlen, "dyskusja oparta zostanie o opublikowane po raz pierwszy wyniki prac poszukiwawczych z lat 2009-14, a także na porównaniu właściwości polskich basenów z ich wybranymi odpowiednikami amerykańskimi".

Organizatorem konferencji jest Orlen Upstream, spółka celowa PKN Orlen, powołana w 2006 r. do poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.

Według Wiesława Prugara, prezesa Orlen Upstream, spółki z grupy płockiego koncernu, wyniki prac poszukiwawczych prowadzonych od 2009 r. potwierdzają, że "polskie warunki geologiczne są znacząco różne i o wiele trudniejsze od tych, które charakteryzują "łupkowe" baseny północnoamerykańskie. - To oznacza, że nie ma możliwości przeniesienia wprost zza oceanu technologii stosowanych przy wydobyciu gazu z łupków do Polski - podkreślił Prugar, cytowany w informacji PKN Orlen.

d17j9ka

Podkreślił, że w polskich warunkach geologicznych wypracowywane są "nowatorskie metody skutecznego udostępnienia złóż niekonwencjonalnych". - Na bazie kolejnych doświadczeń własnych potrafimy nie tylko wskazać różnice w intensyfikacji złóż w Polsce, ale też zdefiniować, które czynniki osłabiają dotychczas osiągane wyniki - dodał.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że poza warunkami geologicznymi, na opłacalność poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego z łupków w Polsce "silnie oddziałują również wysokie koszty poszukiwań, po części wynikające z dużej głębokości zalegania łupków - powyżej 3000 m i ograniczonej bazy informacji geologicznych regionu".

Prezes płockiego koncernu Jacek Krawiec przypomniał, że zgodnie z przyjętą strategią spółka ta prowadzi szeroko zakrojone prace poszukiwawcze węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych w Polsce.

- Jesteśmy także zainteresowani poszerzaniem wiedzy na temat warunków geologicznych w naszym kraju. Konsekwentnie adaptujemy najnowsze światowe technologie, testujemy własne metody, pogłębiamy wiedzę i wymieniamy się doświadczeniami z naszymi specjalistami z Kanady. Wszystko po to, aby zwiększyć szanse na komercyjne wydobycie gazu z łupków w przyszłości, przy maksymalnym wykorzystaniu potencjału wydobywczego polskich złóż niekonwencjonalnych - zaznaczył Krawiec.

d17j9ka

PKN Orlen podał, że III Międzynarodowa Konferencja ShaleScience odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik pod hasłem "Ewolucja wyobrażeń o stymulacji łupkowych skał zbiornikowych". Partnerami konferencji są m.in.: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy oraz amerykański Energy and Geoscience Institute - University of Utah (USA).

Uczestnikami dyskusji będą - jak zapowiedział płocki koncern - "światowi eksperci w dziedzinie geologii, geofizyki i inżynierii naftowej". Omówią oni trzy zagadnienia: porównanie polskich formacji geologicznych dolnego paleozoiku z nielicznymi formacjami skalnymi o zbliżonych cechach geologicznych z Ameryki Północnej, specyfika projektowania i realizacji wydobycia w skałach łupkowych zlokalizowanych w basenach bałtyckim, lubelskim i podlaskim oraz wyzwania środowiskowym przy wykonywaniu zabiegów szczelinowania hydraulicznego, na etapie poszukiwania i rozpoznawania złóż.

PKN Orlen w ciągu najbliższych lat w ramach poszukiwań i wydobycia ropy i gazu planuje wydać do 5,1 mld zł.

d17j9ka

W marcu w miejscowości Kisielsk na granicy woj. lubelskiego i mazowieckiego Orlen Upstream zakończył 10. odwiert w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Na sierpień planowany jest tam zabieg szczelinowania hydraulicznego - trzeci z kolei wykonany przez spółkę. Z kolei w drugiej połowie roku Orlen Upstream chce wykonać kolejny horyzontalny odwiert w miejscowości Nowy Stręczyn w woj. lubelskim - będzie to już czwarty odwiert horyzontalny spółki.

d17j9ka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17j9ka