Trwa ładowanie...
d3vuxy0
12-06-2014 12:45

PKN Orlen o plusach i minusach ustawy o wydobyciu gazu z łupków

PKN Orlen uważa, że przyjęta przez Sejm ustawa dotycząca wydobycia gazu z łupków uwzględnia część postulatów branży, ale wciąż pozostają kwestie dyskusyjne, mogące w przyszłości nastręczać trudności inwestorom, np. realizacja prac geofizycznych na zgłoszenie.

d3vuxy0
d3vuxy0

Opinię taką przedstawiło w czwartek biuro prasowe płockiego koncernu, odpowiadając na pytania PAP, dotyczące nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego.

PKN Orlen zaznaczył, że w perspektywie długoterminowej ocena wpływu nowego prawa na tempo prac poszukiwawczych i wydobywczych w Polsce będzie możliwa po zakończeniu całości prac legislacyjnych i po uchwaleniu dokumentów wykonawczych.

"Nowelizację Prawa geologicznego i górniczego uchwalono we wtorek zdecydowaną większością głosów zgromadzonych posłów, co może oznaczać, że zawarte w projekcie zmiany zostaną w dużej części utrzymane w trakcie rozpatrywania jej przez Senat" - podkreślił PKN Orlen w komentarzu przesłanym PAP.

Jak przyznał płocki koncern, w procesie wielomiesięcznych konsultacji poszczególne propozycje zapisów nowelizacji "ulegały zmianom i część postulatów branży zostało uwzględnionych". "Dotyczy to między innymi możliwości rozpoczęcia wydobycia udokumentowanych złóż węglowodorów w części obszaru, przed zakończeniem fazy poszukiwawczej na terenie całej koncesji czy też rezygnacji z powołania NOKE (Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych - PAP)" - zaznaczyła spółka.

d3vuxy0

PKN Orlen zwrócił uwagę, że wciąż pozostają zagadnienia dyskusyjne, które mogą w przyszłości nastręczać trudności inwestorom. "Przykładem jest realizacja prac geofizycznych wyłącznie na zgłoszenie. Wydaje się mało prawdopodobne, by firmy nie mając zagwarantowanych praw do węglowodorów w postaci koncesji, decydowały się na znaczne inwestycje w poszukiwania węglowodorów, przez co zapis ten może okazać się martwy" - zaznaczył płocki koncern.

W opinii PKN Orlen nie można wykluczyć też "sytuacji, w której kilka podmiotów będzie realizowało badania sejsmiczne na tym samym perspektywicznym obszarze, co nie tylko może powodować dodatkowe niedogodności dla mieszkańców spowodowane zwielokrotnioną intensywnością prac, ale też rozmywać odpowiedzialność za potencjalne szkody".

"Długoterminowo jednak ocena wpływu nowego prawa na tempo prac poszukiwawczo-wydobywczych w Polsce będzie możliwa dopiero po zapoznaniu się w szczegółach z treścią finalnego brzmienia ustawy, a także po uchwaleniu dokumentów wykonawczych" - podsumował płocki koncern.

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą wydobycia gazu z łupków we wtorek. Przewiduje ona uproszczenie procedury przyznawania koncesji dla firm poszukujących i wydobywających to paliwo. W ocenie rządu nowe prawo przyspieszy prace nad poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego.

d3vuxy0

Według nowych przepisów badania geofizyczne będzie można prowadzić tylko na podstawie zgłoszenia, bez konieczności ubiegania się o koncesję. Zamiast dotychczasowych kilku koncesji nowelizacja wprowadza koncesję poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą. Wydobycie na części obszaru objętego koncesją będzie można zacząć przed zakończeniem poszukiwań w innej części. Zachowane zostaną jednocześnie prawa nabyte dotychczasowych koncesjonariuszy.

Sejm odrzucił poprawkę PiS o przywróceniu do projektu ustawy koncepcji NOKE. Wiceszef resortu środowiska i główny geolog kraju Sławomir Brodziński argumentował, że nie ma konieczności "tworzenia hybrydy w postaci NOKE, czyli spółki akcyjnej, która ma pełnić różne funkcje". "Z jednej strony jest to funkcja biznesowa, a z drugiej funkcja nadzorcza" - mówił. Przekonywał, że istnieją inne mechanizmy, które nie wymagają tworzenia nowego bytu, jakim jest NOKE.

PKN Orlen realizuje poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym w złożach niekonwencjonalnych, poprzez powołaną w 2006 r. spółkę celową Orlen Upstream. Ma ona 10 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż. Trzy realizowane projekty dotyczą poszukiwania i rozpoznawania złóż łupkowych: projekt Lublin, projekt Hrubieszów i projekt Środkowa Polska.

PKN Orlen zapowiadał ostatnio, że inwestycje w segment poszukiwań i wydobycia w ciągu nadchodzących lat, zgodnie z założeniami strategii tej spółki, mogą wynieść do 5,1 mld zł.

d3vuxy0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vuxy0