PKN Orlen organizuje globalny konkurs na innowacyjne technologie

PKN Orlen organizuje globalny konkurs na innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną procesów produkcyjnych. Najlepsze projekty mają szansę na realizację w ramach modernizacji instalacji w zakładach produkcyjnych płockiego koncernu.

W ramach konkursu autorskie projekty mogą zgłaszać do 9 grudnia podmioty, a także instytucje badawcze, naukowcy i studenci z całego świata. Mogą to uczynić wyłącznie online, za pośrednictwem strony NineSights.com.

PKN Orlen podkreślił, że "celem konkursu jest znalezienie najbardziej kreatywnej koncepcji technologicznej pozwalającej na efektywny odzysk i zagospodarowanie niskotemperaturowego ciepła z kolumn destylacji". Według płockiego koncernu, to pierwszy w Polsce konkurs na innowacyjne rozwiązania technologiczne w formule crowdsourcingu, czyli otwartej, a dzięki internetowi - globalnej możliwości udziału w projektach, które wcześniej były dostępne jedynie dla wyselekcjonowanych, niewielkich grup i zespołów specjalistów.

Oceny zgłoszonych innowacyjnych projektów dokona zespół ekspertów, inżynierów i technologów PKN Orlen. Dla zwycięzców konkursu przygotowano trzy nagrody po 10 tys. euro. "Autorzy najlepszych, wyróżnionych pomysłów mogą również zostać zaproszeni do negocjacji z PKN Orlen na temat realizacji projektów pilotażowych, z docelową możliwością ich implementacji aż na siedmiu instalacjach koncernu" - zapowiedziała w czwartek spółka.

"Zrównoważone wykorzystywanie zasobów to nasz obowiązek. Dlatego stale poszukujemy nowych rozwiązań przynoszących oszczędność energii podczas procesów produkcyjnych" - powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen, prezes tej spółki Jacek Krawiec. "Jednocześnie wierzymy w jeszcze inne, niezwykle istotne źródło energii - ludzką kreatywność. Dlatego właśnie postawiliśmy na crowdsourcing. Poprzez konkurs, w poszukiwaniu innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska rozwiązań, chcemy zaangażować twórców odważnych i nieszablonowych pomysłów" - dodał szef płockiego koncernu.

Partnerem PKN Orlen w ramach projektu jest NineSigma, podmiot, który koordynował podobne przedsięwzięcia w zakresie rozwoju innowacyjnych technologii przemysłowych dla takich koncernów, jak: BASF, General Electric i Siemens. W ostatnim czasie NineSigma znalazła się na liście Inc. 5000, czyli najszybciej rozwijających się podmiotów prywatnych w USA.

"Cieszymy się ze współpracy z PKN Orlen i możliwości wsparcia koncernu w światowych poszukiwaniach najlepszych rozwiązań technologicznych odpowiadających bieżącym i przyszłym potrzebom" - podkreślił prezes europejskiego oddziału NineSigma Rick Wielens. Zaznaczył, że celem tego rodzaju globalnej współpracy jest tworzenie "przełomowych rozwiązań", które umożliwiają "efektywną i zrównoważoną gospodarkę zasobami naturalnymi".

Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen ds. produkcji, wyjaśnił, że rozpoczęty tam projekt crowdsourcingu dotyczy poszukiwania innowacyjnych rozwiązań na zagospodarowanie energii cieplnej, która powstaje w trakcie przerobu ropy naftowej, w efekcie schładzania węglowodorów. "Szukamy innowacyjnych pomysłów na efektywny odzysk ciepła. Otwieramy się na idee ludzi z całego świata, które pomogą nam jeszcze lepiej gospodarować zasobami" - oświadczył.

PKN Orlen jest największym podmiotem w branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. Posiada spółki zależne w Niemczech, Czechach, na Litwie, a także w Kanadzie. Zgodnie ze strategią płockiego koncernu na lata 2014-17 łączne wydatki na rozwój mają tam wynieść w tym czasie 10,8 mld zł, w tym 6,4 mld zł na segment downstream, czyli rafinerię, petrochemię i energetykę.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)