PKO BP chce stworzyć krajową kartę płatniczą
Nowa karta płatnicza, niezależna od Visy i MasterCarda, będzie służyła tylko do płatności na terenie Polski. Karta będzie powiązana z mobilnym systemem płatności - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Krajową kartę płatniczą próbowano wprowadzić w Polsce w latach 90., ale zakończyło się to fiaskiem. Dziś, jak przekonuje prezes PKO BP, sytuacja wygląda inaczej. Przy okazji tworzenia systemu płatności mobilnych przez sześć banków (PKO BP, Millennium, ING, BZ WBK, mBank i Alior) może powstać system kartowy.
- Ponad 90 proc. transakcji bezgotówkowych dokonywanych jest w kraju. Powinniśmy więc stworzyć rodzimy system kartowy, co oznacza między innymi niższe prowizje od transakcji - przekonuje Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. - Na zachodzie Europy w większości krajów takie systemy już funkcjonują. Użytkownik korzysta z MasterCarda czy Visy za granicą, natomiast u siebie z lokalnego standardu - dodaje.
Według informacji "DGP" decyzja o wprowadzeniu krajowej karty na rynek już zapadła.
- Kilkanaście lat temu nie udało nam się jej utrzymać na rynku, ale teraz sytuacja jest inna. Karta ma funkcjonować wspólnie z systemem płatności mobilnych, dzięki czemu można liczyć na zmniejszenie kosztów - twierdzi Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.