Trwa ładowanie...

PKO BP idzie na zakupy

PKO BP zainteresowany jest kupnem banków w Czechach lub na Słowacji mówi w wywiadzie dla "Bloomberg Businesswek Polska" Zbigniew Jagiełło.

PKO BP idzie na zakupyŹródło: PKO BP, fot: materiały prasowe
d1zp1au
d1zp1au

Największy polski bank zainteresowany jest kupnem banków w Czechach lub na Słowacji mówi w wywiadzie dla "Bloomberg Businesswek Polska" Zbigniew Jagiełło.

W rozmowie z dwutygodnikiem szef największego polskiego banku kontrolowanego przez skarb państwa, mówi o nowej strategii PKO BP, która w przeciwieństwie do dotychczasowych planów, przewiduje akwizycję poza Polską. Jako kierunki rozwoju Zbigniew Jagiełło podaje naszych południowych sąsiadów.

Dodaje też, że nie interesują go małe inwestycje, ale banki z pierwszej trójki na tych rynkach. Jak wylicza "Bloomberg Businesswek Polska" mogą to być w Czechach Ceske Sporitelna (należy do austriackiego Erste), Ceskoslovenska Obchodni Bank (belgijskie KBC), a na Słowacjia Vseobecna Uverova Banka (włoskie Intesa SanPaolo), Slovenska Sporitelna (Erste), Tatra Bank (austriacki Raiffeisen). Wszystkie banki, którymi interesuje się PKO BP, należy więc do największych grup finansowych w Europie.

Zbigniew Jagiełło zaznacza jednak, że na razie to tylko plany, a żadne rozmowy nie są prowadzone. Szef PKO BP nie zdradza ile ma środków na przejęcia. Mówi jednak dwutygodnikowi, że pieniądze mogą pochodzić nie tylko z zysku, ale także długoterminowego kredytu.

d1zp1au

Jednocześnie przy kupnie zagranicznych banków PKO BP będzie chciał zdaniem Jagiełły współpracować z PZU.
- PZU jest naszą spółką siostrzaną, więc lepiej robić takie rzeczy w rodzinie - mówi Jagiełło "Bloomberg Businessweek Polska".

Jednocześnie zaznacza, że nie interesuje go zakup polskiego Alior Banku.

PKO BP to największy polski bank z sumą bilansowa 190 mld zł. Na dziś ponad 43 proc. jego akcji kontroluje skarb państwa. Bank na dziś obecny jest poza granicami Polski jedynie na Ukrainie - należy do niego tamtejszy Kredobank. W naszym kraju należy do niego także internetowy Inteligo oraz znaczne udziały w Banku Pocztowym.

Wirtualna Polska/"Bloomberg Businesswek Polska"

d1zp1au
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zp1au