Trwa ładowanie...
d3fgava
23-03-2016 13:32

PKO BP: Około 48% polskiej produkcji maszyn i urządzeń jest eksportowana

Warszawa, 23.03.2016 (ISBnews) - Produkcja maszyn i urządzeń w ok. 48% kierowana jest na eksport, ale w niektórych segmentach udział sprzedaży eksportowej sięga aż 85%, wynika z najnowszego raportu branżowego PKO Banku Polskiego. Najwięcej, bo ponad 35% maszyn i urządzeń importujemy z Niemiec.

d3fgava
d3fgava

"Produkcja maszyn i urządzeń w ok. 48% kierowana jest na eksport (vs. 43% w przetwórstwie przemysłowym), niemniej w niektórych segmentach, np. maszyny dla przemysłu tekstylnego, odzieżowego i skórzanego, udział sprzedaży eksportowej sięga 85%" - czytamy w raporcie.

"Wartościowo, co 4. maszyna produkowana w Polsce trafia na rynek niemiecki; w obrębie wymiany wewnątrzwspólnotowej Niemcy odbierają ok. 38% wartości łącznego eksportu polskich maszyn i urządzeń" - podano także.
Jeśli chodzi o eksport poza rynek europejski, największa część produkcji trafia na rynek rosyjski (ok. 20% łącznej wartości eksportu poza UE; spadek o 4% r/r) i do Stanów Zjednoczonych (15%; +3% r/r). "Ewentualny spadek odbioru polskich wyrobów przez rynek rosyjski nie powinien w znaczący sposób wpłynąć na bilans wymiany handlowej branży maszynowej, ponieważ udział Rosji stanowi obecnie ok. 7% łącznej wartości eksportu maszyn i urządzeń" - podkreśla PKO BP.

Ponad połowa (52%) produkcji maszyn i urządzeń trafia na rynek krajowy. W okresie styczeń-wrzesień 2015 r. ogólna wartość nakładów na maszyny i urządzenia techniczne w sektorze dużych przedsiębiorstw wyniosła ok. 37 mld zł (wzrost o 17% r/r).

Według danych przedstawionych w raporcie, w ubiegłym roku wartość eksportu maszyn i urządzeń wyniosła ok. 12 mld euro, natomiast import przekroczył kwotę 16 mld euro.

d3fgava

"W zakresie importu, podobnie jak w przypadku eksportu, najwięcej maszyn i urządzeń sprowadzanych jest z Niemiec, z których na polski rynek trafia ok. 36% wartości całego eksportu maszyn i urządzeń (44% w obrębie wymiany wewnątrz UE)" - czytamy także.

Spoza rynku europejskiego sprowadzane jest ok. 20% całości importu branży maszynowej (+2% r/r). W 2015 r., podobnie jak rok wcześniej, najwięcej maszyn i urządzeń zostało sprowadzonych z Chin (ok. 36% łącznej wartości importu spoza UE; +2% r/r) oraz Stanów Zjednoczonych (21%; +4% r/r). Z kierunków wschodnich import wyrobów branży maszynowej jest nieznaczny.

PKO BP podkreśla, że w latach 2007-2015 producenci maszyn i urządzeń aktywnie korzystali z projektów współfinansowanych ze środków UE (współfinansowanie z unijnych środków pomocowych zostało rozliczone do końca 2015 r., niemniej część z projektów ma wyznaczony termin realizacji na połowę 2016 r.). Środki unijne pomogły we wdrażaniu nowych technologii i podnoszeniu jakości i to bez konieczności zwiększania angażowania własnych środków finansowych.

"Nowa pula środków z perspektywy finansowej 2014-2020 powinna być więc równie silnym czynnikiem wspierającym inwestycje zarówno wewnątrz samej branży maszynowej, jak i w innych branżach gospodarki, co będzie skutkować rosnącym popytem na maszyny i urządzenia" - podsumował bank.

(ISBnews)

d3fgava
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fgava