Trwa ładowanie...
d2p1v58

PKO BP technicznie gotowy do rozliczeń finansowych z bankami w Iranie

Warszawa, 24.02.2016 (ISBnews) - PKO Bank Polski wymienił z kilkoma irańskimi bankami klucze SWIFT, co otworzyło drogę do prowadzenia rozliczeń finansowych między Polską a Iranem, podała instytucja.

Share
d2p1v58

"Możliwość prowadzenia bezpośrednich rozliczeń finansowych z Iranem jest odpowiedzią PKO Banku Polskiego na potrzeby zgłaszane przez naszych klientów. Rozmowy w sprawie pierwszych transakcji na linii irańsko-polskiej są już bardzo zaawansowane. W kolejnych kwartałach chcemy poszerzać ofertę w zakresie bankowości międzynarodowej o nowe usługi i kierunki geograficzne, wdrażając w ten sposób strategię wspierania polskich firm na ich drodze do ekspansji zagranicznej" - powiedział wiceprezes nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Jakub Papierski, cytowany w komunikacie.

Oferta PKO BP w zakresie wymiany handlowej z Iranem obejmuje m.in. możliwość dodawania potwierdzenia do akredytyw z Iranu oraz wystawiania gwarancji na podstawie regwarancji z banku irańskiego. W przypadku obu usług PKO BP dokona zapłaty po spełnieniu warunków transakcji bez względu na sytuację finansową Iranu i banku irańskiego. Ogranicza to w znaczący sposób ryzyko polskich eksporterów handlujących z irańskimi kontrahentami i ułatwia przeprowadzanie transakcji.

"Uruchomienie możliwości rozliczeń z Iranem to kolejny krok PKO Banku Polskiego w kierunku wspierania polskich firm prowadzących biznes za granicą. Bank w ostatnim czasie wymienił również klucze SWIFT z jednym z banków w Mongolii, otwierając w ten sposób drogę do rozliczeń finansowych z tym krajem. W grudniu 2015 roku bank otworzył natomiast we Frankfurcie nad Menem oddział nakierowany na obsługę polskich firm prowadzących działalność za zachodnią granicą" - czytamy dalej.

Wartość eksportu polskich produktów do Iranu w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku sięgnęła 27,6 mln euro, a wartość importu z Iranu przekroczyła 19,7 mln euro.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 248,7 mld zł na koniec 2014 r.

(ISBnews)

d2p1v58

Podziel się opinią

Share
d2p1v58
d2p1v58