Trwa ładowanie...
d3y8ymx

PKO BP: W IV kw. wynik z działalności będzie lepszy, niewiadomą koszty

Warszawa, 09.11.2015 (ISBnews) - PKO Bank Polski oczekuje, że pod względem działalności biznesowej ostatni kwartał tego roku może być lepszy od wyników III kw., ale dużą niewiadomą są koszty, poinformował wiceprezes Bartosz Drabikowski.

Share
d3y8ymx

"Prezentując wyniki za II kw., postawiliśmy bardzo mocno tezę, że jest to początek odbudowy wyniku z biznesu PKO Banku Polskiego. Dziś pokazujemy, że to, co zadeklarowaliśmy - dowozimy. W III kw. jest 2-cyfrowy wzrost wyniku - o blisko 16%, po wzroście o 9% w poprzednim kwartale. Wynik odsetkowy jest gwiazdą wyników w III kw. Powtórzyliśmy też wynik prowizyjny w skali kwartału" - powiedział Drabikowski podczas konferencji prasowej.

Dyscyplina kosztowa została utrzymana, bank obniżył koszty, poprawił przychody w III kw. Odpisy zachowywały się dobrze, poprawione zostały parametry portfela, co cieszy, bo to także wspiera wyniki, dodał wiceprezes.

Drabikowski podkreślił, że poprawa wyników na wielu poziomach w III kw. powinna być dobrym prognostykiem na ostatni kwartał tego roku, który historycznie jest zazwyczaj najlepszy. Nie jest pewne jednak, jak będą wyglądały koszty w IV kw. tego roku.

d3y8ymx

"Wynik odsetkowy powinien się poprawiać, równie wynik prowizyjny powinien być mocniejszy - to jest mocny kwartał, jeśli chodzi o transakcyjność, mocny, jeśli chodzi o sprzedaż kredytów. Wynik biznesowy - również pozostały powinien być dobry. Więc wynik biznesowy ogółem powinien się poprawiać. Pytanie jest o koszty" - powiedział wiceprezes.

"Jeśli chodzi o koszty ogółem grupy, to trzymamy je pod kontrolą, mamy też synergie z Nordeą, które powinny dać koszty niższe o jakieś kilkadziesiąt milionów, z drugiej strony - mamy przejęcie mniejszej instytucji finansowej, które trochę tych kosztów dołoży, więc ten efekt pozytywny Nordei nieco zostanie skonsumowany" - dodał.

Synergie z Nordea bankiem szacuje na ok. 200 mln zł rocznie.

Wiceprezes poinformował, że bank nie spodziewa się niespodzianek po stronie odpisów w IV kw. - tu może być lekka korekta.

d3y8ymx

Wiceprezes zaznaczył, że na wyniki IV kw. może wpłynąć negatywnie wpłata na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w BGK. Bank szacuje swój udział w tym funduszu na ok. 140 mln zł.

"Nie ma jeszcze pewności, w którym kwartale będą te koszty księgowane. To może nam 'przesunąć' wynik. Czekamy na pełne dane" - powiedział Drabikowski.

Jak poinformował prezes Zbigniew Jagiełło, wynik będzie budowany głównie dzięki wzrostowi wolumenów biznesowych. W dłuższym okresie pozytywny wpływ na wyniki będzie miało także zamknięcie transakcji nabycia Visa Europe przez Visa Inc.

"Drugie półrocze powinno być lepsze od pierwszego pod względem sprzedaży w segmencie kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych. Chcemy także zwiększać udział w kredytowaniu przedsiębiorstw" - powiedział Jagiełło.

d3y8ymx

Skonsolidowany wynik na działalności biznesowej w III kw. 2015 r. roku wyniósł 2,7 mld zł (+4% kw./kw.) i był determinowany przez wzrost wyniku z odsetek (+8% kw/kw) głównie dzięki zwiększeniu przychodów odsetkowych o 3,3% w skali kwartału i obniżeniu kosztów odsetkowych o 8,4% kw/kw.

Marża odsetkowa netto wyniosła 3,1% w III kw. wobec 2,9% w II kw. 2015 r.

Koszty działania spadły w skali kwartału o 2,7% do 1 335 mln zł.

Odpisy zmniejszyły się o 3,4% w skali kwartału do 362 mln zł w III kw. Wskaźnik NPL wyniósł 6,9% w III kw. wobec 6.85% kwartał wcześniej. Koszt ryzyka spadł do 63 pb wobec 80 pb kwartał wcześniej.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 248,7 mld zł na koniec 2014 r.

(ISBnews)

d3y8ymx

Podziel się opinią

Share
d3y8ymx
d3y8ymx