Trwa ładowanie...
d4mnx72

PKP Cargo jest zainteresowane obsługą Litwy po otwarciu Via Baltica

Warszawa, 02.10.2015 (ISBnews) - PKP Cargo zwiększa swój potencjał taborowy na Litwie także w kontekście przyszłej obsługi normalnotorowej linii Via Baltica, wynika z wypowiedzi członka zarządu ds. operacyjnych Wojciecha Derdy dla ISBnews. Przewoźnik podał wcześniej, że uzyskał możliwość wjazdu na Litwę dla kolejnej serii lokomotyw spalinowych.

Share
d4mnx72

"Dynamicznie rozwijamy działalność operacyjną za granicą, gdyż kierunkiem naszego rozwoju jest Europa. Jesteśmy zainteresowani wzmacnianiem naszej obecności w europejskich korytarzach transportowych. Litwa jest jednym z takich obszarów, gdyż planowana trasa Rail Baltica połączy torem europejskim Państwa Bałtyckie z Warszawą i Berlinem. Wykorzystamy w tym celu nasz potencjał taborowy" - powiedział ISBnews Derda.

Według wcześniejszych informacji litewskiego rządu, normalnotorowa linia kolejowa Via Baltica miała jesienią tego roku osiągnąć Kowno. W maju prace nad tą częścią inwestycji były ukończone w 90%. Docelowo Via Baltica pobiegnie dalej na północ, do Rygi i Tallina. Jej przedłużeniem będzie przeprawa promowa do Helsinek.

PKP Cargo podało dziś w komunikacie, że litewski odpowiednik Urzędu Transportu Kolejowego oficjalnie zezwolił przewoźnikowi na użytkowanie lokomotyw serii ST48 na kolejowej infrastrukturze Litwy. Pojazdy te mogą jeździć po liniach normalnotorowych.

d4mnx72

Bezterminowe zezwolenie na samodzielną realizację przewozów na normalnotorowej sieci kolejowej Litwy PKP Cargo uzyskało w maju 2014 roku. Dzięki temu polski przewoźnik może samodzielnie realizować przewozy do oddalonego o 22 km od granicy terminala przy stacji Szestokai. Skraca to czas przewozu, ponieważ takie rozwiązanie eliminuje czasochłonne przekazywanie przesyłek pomiędzy przewoźnikami na granicy, przypomniało PKP Cargo.

Najczęściej przywożonym koleją z Litwy towarem jest drewno, a z Polski eksportowane są głównie metale i chemia. Dotychczas PKP Cargo wykorzystywało na Litwie lokomotywy spalinowe serii ST44 i SM42.

Oprócz Litwy, przewoźnik może samodzielnie prowadzić przewozy w ośmiu innych krajach Unii Europejskiej: Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Holandii, Belgii i na Węgrzech. Do obsługi połączeń za granicą PKP Cargo wykorzystuje elektryczne lokomotywy wielosystemowe (obsługują one trzy główne korytarze: Polska-Czechy-Austria, Polska-Niemcy-Holandia i Niemcy-Polska-Czechy-Słowacja-Węgry), elektryczne lokomotywy jednosystemowe (w Czechach i na Słowacji) oraz lokomotywy spalinowe (w Niemczech, Czechach, na Słowacji i Litwie).

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)

d4mnx72

Podziel się opinią

Share
d4mnx72
d4mnx72