Trwa ładowanie...
d4iphjv
d4iphjv

PKP Cargo zapowiada mocniejsze obniżki kosztów w II półroczu

Warszawa, 27.08.2015 (ISBnews) - PKP Cargo widzi dalszy potencjał do obniżania kosztów operacyjnych. W II półroczu br. skala oszczędności może być "znacznie większa" niż w pierwszej połowie roku, gdy spółka obniżyła koszty o 2% r/r, poinformował ISBnews członek ds. finansowych Łukasz Hadyś.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4iphjv

"77 mln zł rok do roku - to są oszczędności na kosztach pracowniczych w pierwszym półroczu. W drugiej połowie będzie tyle samo lub więcej. Podwyżka dla pracowników obciąży nas na 20 mln zł. Ale efekt II półrocza 2014 do II półrocza 2015 w cięciu kosztów będzie pozytywny. W I półroczu oszczędziliśmy 2%, ale w drugim będzie to znacznie więcej" - powiedział Hadyś w rozmowie z ISBnews.

PKP Cargo obniżyło koszty operacyjne o 2% r/r w I połowie roku, do 1 899 mln zł wobec 1 931 mln zł rok wcześniej.

Wcześniej podczas konferencji prasowej przedstawiciele zarządu mówili, że dodatkowe efekty oszczędnościowe będzie miał także rozpoczęty Program 100+ (przewidziany na okres czerwiec 2015 - grudzień 2016 r.). Dzięki niemu koszty w ciągu 2 lat powinny zmniejszyć się o dalsze co najmniej 100 mln zł w 4 obszarach (IT, zaplecze utrzymaniowo-naprawcze, potrzeby zakupowe, eksploatacja taboru).

d4iphjv

"W tym roku Program 100+ da kilka - kilkanaście mln zł oszczędności, a dalsze będą następowały konsekwentnie od stycznia" - powiedział Hadyś podczas konferencji.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)

d4iphjv

Podziel się opinią

Share
d4iphjv
d4iphjv