Trwa ładowanie...
dyvzb7k

PKP chce sprywatyzować TK Telekom w 2013 r. lub szybciej

19.11. Warszawa (PAP) - Termin końca tego roku na prywatyzację TK Telekom nie będzie dla nas sztucznym ograniczeniem - powiedział w poniedziałek dziennikarzom prezes PKP SA Jakub...

dyvzb7k
dyvzb7k

19.11. Warszawa (PAP) - Termin końca tego roku na prywatyzację TK Telekom nie będzie dla nas sztucznym ograniczeniem - powiedział w poniedziałek dziennikarzom prezes PKP SA Jakub Karnowski. Wyraził nadzieję, że spółkę uda się sprzedać w 2013 r., albo jeszcze szybciej.

Do tej pory przedstawiciele PKP SA deklarowali, że transakcja sprzedaży udziałów spółki ma być sfinalizowana do końca tego roku. "Wyznaczyliśmy sobie termin na zakończenie tego procesu na koniec tego roku kalendarzowego, ale ważniejszy jest dla nas termin zapadalności spłaty części zadłużenia PKP, który przypada na przyszły rok" - powiedział prezes.

Karnowski już wcześniej deklarował, że wpływy z prywatyzacji TK Telekom są kluczowe dla możliwości obsłużenia zadłużenia Grupy PKP w 2013 r. Polska kolej ma blisko 4,5 mld zł długu, a w 2013 r. musi spłacić 1 mld zł. Prywatyzacja została wskazana jako sposób na pozyskanie środków na spłatę historycznego zadłużenia podczas podziału przedsiębiorstwa państwowego PKP na mniejsze spółki i tworzenia Grupy PKP.

"Obecnie prowadzone są negocjacje z trzema potencjalnymi inwestorami. Są to wrażliwe negocjacje, więc nie chciałbym zdradzać więcej na ich temat" - powiedział szef Grupy PKP.

dyvzb7k

Pod koniec września br. władze PKP SA zdecydowały o powrocie do negocjacji ws. sprzedaży TK Telekom ze wszystkimi trzema oferentami. Wcześniej wygasła wyłączność na negocjacje udzielona na rzecz konsorcjum Hawe i IT Polpager, zarząd PKP zdecydował więc o podjęciu równoległych negocjacji w sprawie sprzedaży udziałów w TK Telekom także z pozostałymi podmiotami zainteresowanymi nabyciem telekomunikacyjnej spółki, czyli z GTS oraz z Netią.

Decyzję o wybraniu do dalszych negocjacji trzech podmiotów spośród chętnych na zakup TK Telekom: GTS Poland, Netię oraz konsorcjum firm Hawe i IT Polpager zarząd PKP podjął pod koniec lipca br. Konsorcjum Hawe i IT Polpager otrzymało wtedy wyłączność na negocjacje do 21 września, a PKP zapowiadało, że w przypadku upływu okresu wyłączności dla Hawe/IT Polpager, rozpocznie równoległe negocjacje z GTS oraz z Netią.

Spółka TK Telekom powstała w 2001 r. pod nazwą Telekomunikacja Kolejowa. Wchodzi ona w skład Grupy PKP. Firma zajmuje się świadczeniem usług dzierżawy łączy i dostarczania internetu. Jak informuje spółka, na jej sieć składa się ponad 30 tys. km kabli. Pojemność sieci transportowej wynosi 1,7 Tbit/s.

Zysk netto spółki w 2011 r. wyniósł 11,3 mln zł, a EBITDA 73,9 mln zł. Strata netto TK Telekom po trzech kwartałach tego roku wyniosła 0,9 mln zł. Przychody spółki w tym okresie osiągnęły 223,71 mln zł. (PAP)

her/ je/ jtt/

dyvzb7k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyvzb7k