Trwa ładowanie...

PKW. W jakiej sytuacji można złożyć protest wyborczy?

Wybory prezydenckie 2020 rozstrzygły się na naszych oczach. Poznaliśmy dane z 99,98 procent obwodów. Z tej okazji przypominamy, w jakich okolicznościach wyborca może wnieść wniosek o protest.

PKW. W jakiej sytuacji można złożyć protest wyborczy?Źródło: PAP
d25t6yl
d25t6yl

PKW. W jakiej sytuacji można złożyć protest wyborczy?

Sam protest wyborczy może wnieść każdy wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów prezydenckich 2020 było umieszczone w spisie wyborców. Przesłankami do wniesienia protestu może być wszystko to, co mogło się przyczynić do zmiany wyników wyborów.

Protest wyborczy - w jakich przypadkach można złożyć wniosek?

  • Kiedy stwierdzi się użycie niewykorzystanych kart do głosowania, np. poprzez przekazanie lub sprzedaż
  • Gdy byliśmy świadkami nadużyć lub dopuszczania do nadużyć przy przyjmowaniu lub obliczaniu głosów,
  • Kiedy sporządzanie list kandydatów odbyło się z pominięciem uprawnionych lub wpisaniem nieuprawnionych
  • Gdy byliśmy świadkami podstępu, którego celem było nieprawidłowe sporządzenie listy kandydujących lub głosujących, protokołów lub innych dokumentów wyborczych albo referendalnych,
  • Kiedy byliśmy świadkami niszczenia, uszkadzania, ukrywania, przerabiania lub podrabiania protokołów lub innych dokumentów wyborczych

Protest wyborczy musi zawierać skonkretowane zarzuty. Nie trzeba dokładnie określać podstawy prawnej, natomiast trzeba przedstawić wszelkie dane, które świadczą o tym, że ta nieprawidłowość miała wpływ na wynik wyborów.

d25t6yl

PKW. Która gmina może pochwalić się najwyższą frekwencją?

Największą frekwencją w skali kraju może się natomiast pochwalić gmina Klwów, gdzie z uprawnionych do głosowania 2786 osób udział w wyborach wzięło aż 2642 z nich. Większość wyborców oddało swój głos na Andrzeja Dudę, a frekwencja w Klwowie wyniosła 94,83 proc.

Przypomnijmy, że jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na stronie internetowej, frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na podstawie 99,69 proc. obwodów głosowania wyniosła 67,48 proc. W pierwszej turze wyborów prezydenckich głosowało 64,51 proc. uprawnionych.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

d25t6yl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25t6yl