Trwa ładowanie...

Plantatorzy malin załamani. Obwiniają mrożonki z Ukrainy

Na wschodzie Polski ceny malin spadły tak bardzo, że zbieranie owoców przestaje się opłacać. W ocenie plantatorów główną przyczyną destabilizacji rynku są mrożonki, które napływają z Ukrainy. Ich apele pozostają na razie bez odpowiedzi.

Plantatorzy narzekają, że ceny malin są zbyt niskiePlantatorzy narzekają, że ceny malin są zbyt niskieŹródło: Getty Images
d2vw4ws
d2vw4ws

O "dramatycznej sytuacji na rynku malin przeznaczonych do przetwórstwa" alarmował Związek Sadowników RP już na początku sezonu. Plantatorzy organizowali protesty, aby zwrócić uwagę, że to importowane, tanie owoce z Ukrainy powodują, że ceny malin spadają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sezon w pełni, a ogórki kosztują krocie

Ich zdaniem obecnie mamy "powtórkę z rozrywki".

d2vw4ws

Znaczące spadki cen malin na wschodzie Polski

Portal sad24.pl podaje, że ceny skupu malin spadają mimo że dostawy tych owoców są znacznie mniejsze. Jak podkreśla, główną przyczyną obniżek są tanie mrożonki zza naszej wschodniej granicy.

Obecnie z trudną sytuacją mierzą się plantatorzy ze wschodnich regionów Polski. Plantatorzy z zagłębia kraśnickiego donoszą, że ceny w skupach "zaliczyły" w ostatnim tygodniu znaczące spadki.

Tydzień temu maliny na mrożenie skupowane były po 6,50-7 zł/kg, czyli zdecydowanie poniżej poziomów, które zapewniałyby rentowność upraw. Zdaniem sadowników cena powinna wynosić co najmniej 10 zł/kg.

Dla porównania hurtowe ceny malin wzrosły. W Broniszach pod Warszawą doszło do skoku cen o ponad 35 proc. w ciągu tygodnia. Obecnie za maliny trzeba zapłacić tam 20-30 zł/kg.

d2vw4ws

Sadownicy czekają na ruch rządu. Apele bez odzewu

Plantatorzy obawiają się, że ceny w skupach spadną jeszcze bardziej i apelują do rządu i interwencję. Ich zdaniem należy całkowicie wstrzymać import, aby ochronić krajowy rynek przed dalszą destabilizacją. Dotychczas Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) nie odpowiedziało na prośby rolników.

- Nie oczekujemy żadnych ananasów. Chcemy przynajmniej minimum, a nie cen skupu na poziomie kosztów produkcji sprzed 20 lat. Obecna cena przez dwie dekady praktycznie nie wzrosła. Zgłosiliśmy już odpowiednie dokumenty do urzędu miasta i urzędu gminy - mówił w rozmowie z WP Finanse już w czerwcu plantator Krzysztof Chmiel ze Stowarzyszenia Lubelskich Producentów Malin, znany jako "Malinowy Polak".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vw4ws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vw4ws

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj