Płatności za rachunki. Polacy nie chcą korzystać z funkcji polecenia zapłaty
Zaledwie 3 proc. Polaków opłacających rachunki pamięta o funkcji polecenia zapłaty - wynika z badań BIG InfoMonitor. Ten sposób regulowania powtarzających się płatności funkcjonuje od 18 lat. Polacy w tej formie opłacają jedynie 1,8 mld rachunków miesięcznie.
15.11.2015 17:34
Polecenie zapłaty jest uznawane za szybką formę regulowania stałych płatności. O terminie rozliczenia pamięta firma. Klient przed pobraniem pieniędzy z konta, otrzymuje fakturę z informacją o wysokości opłaty. Do klienta należy tylko zapewnienie wystarczających środków na rachunku, z którego realizowane jest polecenie zapłaty.
Według przedstawicieli banków, firm telekomunikacyjnych, elektrowni i gazowni, liczba rachunków osób prywatnych, które obejmuje polecenie zapłaty wynosi w Polsce co najmniej 27 mln.
W ten sposób regulowanych jest ok. 1,8 mln rachunków miesięcznie – wynika z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej. W krajach Europy Zachodniej stosowanie polecenia zapłaty obejmuje 70 proc. rozliczeń. Jest ono wykorzystywane jako element oceny wiarygodności klienta. Zgoda na polecenie zapłaty jest często standardowym elementem umowy – odmowa jej udzielenia może stanowić sygnał ostrzegawczy dla odbiorcy, że klient może nie być solidnym, terminowym płatnikiem.
Czego obawiają się Polacy?
Wśród obaw Polaków dotyczących korzystania z polecenia zapłaty można wymienić: większe zaangażowanie klienta, szereg formalności koniecznych do uruchomienia usługi, obawy o zakres udzielanej zgody oraz niefortunną nazwę, która powoduje, że polecenie zapłaty myli się Polakom ze zleceniem stałym.
Co wyróżnia polecenia zapłaty?
W przeciwieństwie do zleceń stałych i przelewów, polecenia zapłaty nie trzeba realizować samodzielnie - robi to dostawca usługi w imieniu klienta. Polecenie zapłaty można też anulować. W przypadku wątpliwości, co do pobrania środków, pieniądze wracają na konto natychmiast lub następnego dnia. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą anulować transakcję przez 8 tygodni (56 dni kalendarzowych) od daty obciążenia rachunku, a prowadzący działalność gospodarczą i firmy – do 5 dni roboczych od daty obciążenia rachunku. Nie ma takiej możliwości w przypadku zwykłych przelewów i stałych zleceń. Polecenie zapłaty w większości banków jest bezpłatne lub w cenie zleceń stałych.
Nagrody za polecenie zapłaty
Wiele firm nagradza swoich klientów za korzystanie z polecenia zapłaty. Wśród nagród są punkty w programach lojalnościowych, oferty zniżki w ramach usług czy dodatkowe korzyści przy odnawianiu umowy.
Rejestr dłużników BIG
Brak regularnego opłacania faktur może grozić wpisem na listę dłużników do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Firmy mogą zamieścić swoich klientów w rejestrze dłużników po upływie min. 60 dni od wyznaczonego na fakturze terminu płatności, pod warunkiem, że kwota zadłużenia wynosi co najmniej 200 zł. O zamiarze wpisania do BIG firmy mogą powiadomić klienta już na miesiąc przed możliwym terminem zgłoszenia do BIG.
Obecnie w bazie BIG InfoMonitor, z powodu nieopłacenia różnego rodzaju rachunków, znajduje się blisko 800 tys. osób.