ycipk-13thv0

Płatności za rachunki. Polacy nie chcą korzystać z funkcji polecenia zapłaty

Zaledwie 3 proc. Polaków opłacających rachunki pamięta o funkcji polecenia zapłaty - wynika z badań BIG InfoMonitor. Ten sposób regulowania powtarzających się płatności funkcjonuje od 18 lat. Polacy w tej formie opłacają jedynie 1,8 mld rachunków miesięcznie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Płatności za rachunki. Polacy nie chcą korzystać z funkcji polecenia zapłaty
(Fotolia, Fot: ldprod)
ycipk-13thv0

Polecenie zapłaty jest uznawane za szybką formę regulowania stałych płatności. O terminie rozliczenia pamięta firma. Klient przed pobraniem pieniędzy z konta, otrzymuje fakturę z informacją o wysokości opłaty. Do klienta należy tylko zapewnienie wystarczających środków na rachunku, z którego realizowane jest polecenie zapłaty.

Według przedstawicieli banków, firm telekomunikacyjnych, elektrowni i gazowni, liczba rachunków osób prywatnych, które obejmuje polecenie zapłaty wynosi w Polsce co najmniej 27 mln.

W ten sposób regulowanych jest ok. 1,8 mln rachunków miesięcznie – wynika z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej. ­W krajach Europy Zachodniej stosowanie polecenia zapłaty obejmuje 70 proc. rozliczeń. Jest ono wykorzystywane jako element oceny wiarygodności klienta. Zgoda na polecenie zapłaty jest często standardowym elementem umowy – odmowa jej udzielenia może stanowić sygnał ostrzegawczy dla odbiorcy, że klient może nie być solidnym, terminowym płatnikiem.

ycipk-13thv0

*Czego obawiają się Polacy? *

Wśród obaw Polaków dotyczących korzystania z polecenia zapłaty można wymienić: większe zaangażowanie klienta, szereg formalności koniecznych do uruchomienia usługi, obawy o zakres udzielanej zgody oraz niefortunną nazwę, która powoduje, że polecenie zapłaty myli się Polakom ze zleceniem stałym.

*Co wyróżnia polecenia zapłaty? *

W przeciwieństwie do zleceń stałych i przelewów, polecenia zapłaty nie trzeba realizować samodzielnie - robi to dostawca usługi w imieniu klienta. Polecenie zapłaty można też anulować. W przypadku wątpliwości, co do pobrania środków, pieniądze wracają na konto natychmiast lub następnego dnia. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą anulować transakcję przez 8 tygodni (56 dni kalendarzowych) od daty obciążenia rachunku, a prowadzący działalność gospodarczą i firmy – do 5 dni roboczych od daty obciążenia rachunku. Nie ma takiej możliwości w przypadku zwykłych przelewów i stałych zleceń. Polecenie zapłaty w większości banków jest bezpłatne lub w cenie zleceń stałych.

ycipk-13thv0

*Nagrody za polecenie zapłaty *

Wiele firm nagradza swoich klientów za korzystanie z polecenia zapłaty. Wśród nagród są punkty w programach lojalnościowych, oferty zniżki w ramach usług czy dodatkowe korzyści przy odnawianiu umowy.

*Rejestr dłużników BIG *

Brak regularnego opłacania faktur może grozić wpisem na listę dłużników do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Firmy mogą zamieścić swoich klientów w rejestrze dłużników po upływie min. 60 dni od wyznaczonego na fakturze terminu płatności, pod warunkiem, że kwota zadłużenia wynosi co najmniej 200 zł. O zamiarze wpisania do BIG firmy mogą powiadomić klienta już na miesiąc przed możliwym terminem zgłoszenia do BIG.

ycipk-13thv0

Obecnie w bazie BIG InfoMonitor, z powodu nieopłacenia różnego rodzaju rachunków, znajduje się blisko 800 tys. osób.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-13thv0

ycipk-13thv0
ycipk-13thv0