Trwa ładowanie...

Platyna i komórki giną na granicy

Oszuści odkryli nową żyłę złota. Rozbieżności w deklaracjach przywozu cennych metali i telefonów wynoszą grubo ponad 1 mld zł - alarmuje "Puls Biznesu".

Share
Platyna i komórki giną na granicyŹródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d395ewa

Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR) - na podstawie danych Eurostatu - wskazuje na spore rozbieżności między deklaracjami przywozowymi polskich firm i danymi zgłaszanymi do urzędów statystycznych przez zagranicznych dostawców.

- W przypadku metali szlachetnych różnica między deklaracjami polskich firm a zagranicznych kontrahentów sięgnęła w 2012 r. około 300 mln EUR (ponad 1,2 mld zł) - mówi Marek Suchowolec z rady IGMNiR.

Działające na polskim rynku firmy zadeklarowały - według danych Eurostatu - że w 2012 r. przywóz platyny na nasz rynek sięgnął zaledwie 9 mln EUR. Tymczasem według danych Eurostatu, ale opartych już na deklaracjach zagranicznych kontrahentów, do Polski przywieziono w ubiegłym roku platynę wartości aż 96 mln EUR.

Zaskakujące dane można zaobserwować też w statystykach dotyczących telefonów komórkowych. W ubiegłym roku unijni kontrahenci zadeklarowali, że przywieźli do nas komórki warte prawie 1,3 mld EUR, a polscy odbiorcy oszacowali dostawy na 0,98 mld EUR.

d395ewa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d395ewa