Trwa ładowanie...
d7j3fg8

PMI dla Polski rosnie zgodnie z oczekiwaniami

Wskaźnik PMI w maju 2009 r. wzrósł do wartości 42,5 pkt z 42,1 pkt w kwietniu - podał Markit Economics, opracowujący raport.

d7j3fg8
d7j3fg8

"W maju ponownie odnotowano spadek w polskim sektorze przemysłowym. Markit Poland Manufacturing PMI, złożony wskaźnik opracowany w celu przedstawienia ogólnej kondycji w sektorze przemysłowym, odnotował wartość 42,5, niewiele większą od kwietniowej 42,1 i zasygnalizował ogólnie najsłabsze tempo spadku od października 2008 roku" - napisano w komentarzu do badań.

"Pozostało ono jednak wyraźne w porównaniu do danych historycznych i wskazało na kolejny trzynasty miesiąc spadku" - dodano.

Zdaniem autorów badania, w maju nowe zamówienia kontynuowały spadek w wyraźnym tempie.

"Jednak najnowsze dane z badań dostarczyły dalszych dowodów, iż najgorszy okres obecnych spadków mamy już za sobą, jako że tempo spadku zwolniło do najsłabszego od ośmiu miesięcy. Nowe zamówienia eksportowe spadają dalej w tempie większym niż przychodzące zamówienia krajowe" - napisano.

d7j3fg8

"Nieprzerwany spadek nowych zamówień wpłynął na produkcję oraz plany zakupowe. Produkcja spadła wyraźnie, aczkolwiek w drugim najsłabszym tempie w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, natomiast zakupy zmniejszono w najszybszym tempie od lutego. Zapasy środków produkcji spadły w drugim najszybszym tempie w obecnym osiemnastomiesięcznym okresie spadku" - dodano.

Jak wynika z badania, trwające osłabienie warunków gospodarczych pociągnęło za sobą konieczność dalszej redukcji zatrudnienia.

"Tempo spadku zatrudnienia było największe w jedenastoletniej historii badań" - napisano.

W maju wolne moce przerobowe wpłynęły na spadek zaległości produkcyjnych i dzięki temu dostawcy poprawili swoje wyniki.

d7j3fg8

"Przez czternasty miesiąc z rzędu aktywność zakupowa wyraźnie spada, a dodatkowe moce przerobowe u dostawców wpływają na szybsze dostawy środków produkcji do producentów" - napisano w komentarzu.

Markit podaje, że w maju ceny wyrobów gotowych pobierane przez polskich producentów spadły w rekordowym tempie badań.

"Tempo spadku wyrównało rekord z grudnia zeszłego roku. Niższe ceny były wynikiem słabej możliwości dyktowania cen, ponieważ warunki gospodarcze pozostały ciężkie" - napisano.

Zniżkowa presja na średnie koszty produkcji utrzymała się w maju, odzwierciedlając spadające ceny surowców oraz umocnienie złotówki.

"Średnie koszty produkcji spadły po raz piąty w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy" - wynika z badań.

d7j3fg8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7j3fg8