PMI dla Polski w lutym wyniósł 52,4 pkt vs 51,0 w styczniu
...
01.03. Warszawa (PAP) - Wskaźnik PMI w lutym 2010 roku wyniósł 52,4 pkt wobec 51,0 pkt odnotowanych w styczniu - wynika z danych Markit przygotowanych dla HSBC.
"Dane HSBC dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego wskazują, że w lutym ożywienie gospodarcze ponownie nabrało tempa. Wielkość produkcji, ilość nowych zamówień krajowych i zamówień eksportowych w lutym wzrosły w szybszym tempie niż miesiąc wcześniej, natomiast ilość zakupionych środków produkcji wzrosła w najszybszym tempie od marca 2008 roku" - napisano w komentarzu do badań.
"Najnowszy odczyt był wyższy niż długoterminowy trend, który wynosi 49.6 pkt" - dodano.
Jak podkreślają ekonomiści Markit na główny wskaźnik pozytywny wpływ miały takie komponenty jak: wielkość produkcji, ilość nowych zamówień oraz czas dostaw; natomiast negatywny wpływ na wartość tytułowego wskaźnika miały odczyty zarejestrowane dla wskaźnika zatrudnienia oraz zapasów pozycji zakupionych.
Ilość nowych zamówień, które otrzymali polscy przedsiębiorcy, wzrosła w lutym piąty miesiąc z rzędu.
"Tempo tego wzrostu zdecydowanie przyspieszyło w stosunku do styczniowego odczytu i było znacznie szybsze od jedenastoipółletniej średniej z badań. Zebrane dane wskazały na wyraźny wzrost nowych zamówień zarówno z rynku krajowego, jak i rynków eksportowych" - napisano.
Badania wskazują także, że siódmy miesiąc z rzędu większa ilość nowych zamówień wpłynęła na wzrost produkcji w polskim sektorze przemysłowym.
"Tempo tego wzrostu było drugim najszybszym od lipca 2007 roku i znacznie przewyższało średnią z badań długoterminowych. Mimo tego ilość zaległości produkcyjnych nadal spadała wskazując, że w polskim sektorze przemysłowym ciągle występują wolne moce przerobowe, które powstały w następstwie znacznych spadków popytu odnotowanych w drugiej połowie 2008 roku i pierwszej połowie 2009 roku" - podkreślają autorzy.
"Tempo spadku zaległości w lutym było jednak drugim najwolniejszym od kwietnia 2008 roku" - dodają.
W następstwie dalszego spadku zaległości produkcyjnych w lutym producenci ponownie zredukowali liczbę miejsc pracy.
"Zatrudnienie w sektorze przemysłowym spada co miesiąc od maja 2008 roku, za wyjątkiem niewielkiego wzrostu odnotowanego w grudniu ubiegłego roku. Jednak tempo ograniczania miejsc pracy w lutym było słabsze niż w styczniu" - głosi komunikat.
Markit podaje także, że ilość pozycji zakupionych w lutym wzrosła czwarty miesiąc z rzędu w ostatnim okresie pięciu miesięcy, co wskazuje na ożywienie w sektorze przemysłowym.
"Tempo tego wzrostu było najszybsze od marca 2008 roku. Niemniej jednak dane z badań ponownie zasygnalizowały znaczne opóźnienia w dostawach, które częściowo tłumaczono utrzymującymi się, wyjątkowo trudnymi warunkami atmosferycznymi, a także brakami surowców u dostawców" - napisano.
Średnie koszty produkcji wzrosły w lutym siódmy miesiąc z rzędu, odzwierciedlając wyższe ceny metali, gumy i papieru.
"Tempo inflacji było jednak najwolniejsze od października ubiegłego roku i niższe od średniej z badań historycznych" - wynika z badań.
"W lutym producenci kontynuowali obniżanie cen wyrobów gotowych. Ponadto tempo spadku cen było większe niż w styczniu. Część firm biorących udział w badaniach informowała o obniżaniu cen eksportowych, aby zrównoważyć umacniającego się w stosunku do euro złotego" - dodają eksperci. (PAP)
bg/ gor/