Trwa ładowanie...
dpirlot

PMR: Rynek paneli elewacyjnych wzrośnie do 3 mld zł w 2016 r.

Warszawa, 02.03.2015 (ISBnews) - Wartość sprzedaży materiałów na fasady wentylowane, niewentylowane oraz kurtynowe zbliżyła się do 2,8 mld zł w 2014 roku. Dzięki prognozowanym dalszym wzrostom, rynek przekroczy wartość 3,0 mld zł w 2016 r., a w kolejnym roku możliwa jest niewielka korekta wynikająca ze słabszej kondycji w budownictwie mieszkaniowym i niemieszkaniowym, wynika z raportu PMR "Rynek paneli elewacyjnych w Polsce 2015 - Prognozy rozwoju na lata 2015-2020".

Share
dpirlot

Na potrzeby raportu analitycy PMR przeanalizowali wyniki finansowe i sprzedażowe 44 wiodących przedsiębiorstw działających w tym sektorze. Największymi graczami na rynku paneli elewacyjnych są producenci materiałów szklanych, blaszanych i kompozytowych. Produkcja paneli elewacyjnych czołowych 10 firm szacowana jest na ok. 1,25 mld zł, co stanowi blisko 45% produkcji całego sektora oraz odpowiada za nieco ponad połowę produkcji 44 badanych firm.

PMR wskazuje, że sektor paneli elewacyjnych jest rynkiem mocno skoncentrowanym. Sprzedaż dwóch największych firm w sektorze stanowi 16% rynku, pięciu największych firm 32%, a dziesięciu wiodących firm - aż 52% wartości rynku.

"Nieco inaczej wygląda koncentracja rynku w podziale na typy fasad. Zarówno w fasadach wentylowanych, jak i niewentylowanych dziesięć największych firm produkujących lub dystrybuujących panele elewacyjne nie posiada więcej niż 46% rynku, co wskazuje na większe rozdrobnienie sprzedaży w tych segmentach" - czytamy w raporcie.

dpirlot

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku fasad kurtynowych. W tym segmencie pięć czołowych firm odpowiada za ok. 80% rynku, co wskazuje na dużą koncentrację i dotyczy przede wszystkim producentów materiałów szklanych, podano także.

Główni udziałowcy wśród analizowanych firm sektora materiałów elewacyjnych pochodzą z Polski - taka sytuacja występuje w przypadku 48% badanych firm. Także pod względem wielkości przychodów ze sprzedaży ogółem oraz ze sprzedaży paneli elewacyjnych, największy udział w rynku posiadają firmy krajowe (odpowiednio 41% oraz 39%). Kolejnymi krajami pod względem tego kryterium są Niemcy i Holandia.

"Większość zakładów produkujących panele elewacyjne znajduje się na terenie Polski. Jedynie 16% badanych firm importuje gotowe rozwiązania z zakładów stowarzyszonych grupy lub od zagranicznych producentów. Także eksport w sektorze paneli elewacyjnych jest dobrze rozwinięty - wśród analizowanych firm aż 86% sprzedaje swoje produkty za granicą" - czytamy także.

W ofercie badanych firm dominują panele kompozytowe oraz blaszane, co jest wynikiem obecnego trendu w budownictwie, skłaniającego się ku lekkim i niedrogim materiałom, które są nieskomplikowane i tanie w instalacji.

"Na rynku dostrzega się także postępującą specjalizację producentów. Skupienie się wyłącznie na jednym materiale, z którego wykonywane są panele, dotyczy blisko dwóch-trzecich badanych podmiotów. Firmy oferujące panele elewacyjne łącznie z innymi produktami bądź usługami stanowią 95% badanych podmiotów" - głosi raport.

(ISBnews)

dpirlot

Podziel się opinią

Share
dpirlot
dpirlot