Trwa ładowanie...

Po słabszych danych z Niemiec złoty znów traci

Aukcje obligacji w Polsce i we Włoszech zakończyły się sukcesem. Dalsze losy batalii sądowej prof. Jana Winieckiego zostały odsunięte do piątku. Słabsze perspektywy Wielkiej Brytanii. W Niemczech wzrost gospodarczy wynosi +0,1%, ale to w dalszym ciągu wzrost. Dzisiaj rozpoczynamy serię ważnych danych zza oceanu.
Share
Po słabszych danych z Niemiec złoty znów traci
Źródło: internetowykantor.pl
d3z1ieg

Polskie ministerstwo finansów korzysta z relatywnie dobrego klimatu dla rodzimych obligacji i sukcesem zakończyło dzisiaj kolejną turę sprzedaży obligacji. Co prawa rentowność polskich obligacji rośnie w wyniku słabszych danych o polskiej gospodarce i spodziewanego końca serii obniżania stóp procentowych, jednakże są to nadal bardzo atrakcyjne poziomy. W wyniku korzystnego zakończenia się aukcji włoskiego długu rentowność ich 10-letnich obligacji spadła o ponad 2%. Jest to bardzo dobry znak dla przyszłości tego kraju, a pośrednio Strefy Euro, gdyż pokazuje to, że inwestorzy wierzą w przyszłość gospodarki Italii.

Co rzadkie w komentarzach walutowych, warto zwrócić uwagę na przełożony na piątek wyrok w sprawie pomówienia przez Jana Winieckiego ś.p. Sławomira Skrzypka. Jaki ma to wpływ na kursy walut? Profesor jest najprawdopodobniej najmniej chętnym do obniżki stóp procentowych członkiem RPP. W przypadku otrzymania wyroku skazującego będzie musiał ustąpić ze stanowiska, a na jego miejsce najprawdopodobniej powołana zostanie osoba o bardziej liberalnym nastawieniu. W efekcie rośnie szansa na dalsze cięcia stóp procentowych, a tym samym spadek wartości złotego względem głównych walut.

Warto zwrócić uwagę na zachowanie się złotówki względem funta brytyjskiego. Od dłuższego czasu funt traci względem innych walut. Widać to wyraźnie po kursie złotego, który, mimo że od początku roku stracił do EUR i CHF, to umacnia się względem tej waluty. Powodem takiej relacji są deklaracje dalszego luzowania polityki monetarnej przez Bank of England przy rosnącej inflacji. Nie rzuca to najlepszego światła na przyszłość brytyjskiej gospodarki, a co za tym idzie na wartość funta w przyszłości, co nie jest dobrą wiadomością dla rodaków zarabiających w tej walucie.

d3z1ieg

O godzinie 8:00 opublikowano dane o wzroście gospodarczym w Niemczech. Wzrost o 0,1% w ujęciu rocznym do nadal wzrost, jednakże widmo recesji nie cieszy inwestorów. W efekcie nastąpiła ucieczka do stabilniejszych walut, stąd poranne osłabienie złotówki względem euro o 1,5 grosza. Odczyt dla całej strefy Euro zostanie opublikowany o godzinie 11:00.

W dniu dzisiejszym warto przyjrzeć się popołudniowym danym makroekonomicznym. O godzinie 14:00 odbędzie się publikacja podaży pieniądza w Polsce, jest to czynnik niewiele mówiący zwykłym obywatelom, jednakże istnieje silne powiązanie między nim a publikowaną dzień później inflacją. Obecnie wszystkie wskaźniki mogące wpływać na decyzję RPP, mogą mieć wpływ na notowania złotego. Natomiast o godzinie 14:30 opublikowane zostaną dane o nowozarejestrowanych bezrobotnych z USA. Zatrudnienie jest istotnym barometrem każdej gospodarki, szczególnie w sytuacji, gdy zanosi się na bardzo istotny wzrost płacy minimalnej, który w kolejnych miesiącach z pewnością nie poprawi tego wskaźnika.

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 02.01.2013 do 14.02.2013

Z krótkoterminowej perspektywy EUR/PLN porusza się obecnie w trójkącie i patrząc na nachylenie linii w najbliższych dniach powinno dojść do wybicia z tej formacji. Ograniczony jest od góry linią spadkową znajdującą się w okolicach 4,1750 i linią wzrostową wyrysowaną z minimów stycznia. Kurs obecnie próbował wybić się górą z trójkąta lecz mimo dwóch prób nie doszło do przełamania linii oporu. Najbliższym oporem jest zatem wspomniana linia oporu, natomiast w przypadku ruchu w dół najbliższym technicznym wsparciem jest 4.1400 czyli linia łącząca minima stycznia.

d3z1ieg

Komentarze do wykresów:

 (fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 02.01.2013 do 14.02.2013

Podobnie do EUR/PLN kurs CHF/PLN porusza się w trójkącie. Górne ramię trójkąta znajduje się obecnie na poziomie 3,3900, a dolna linia wsparcia na poziomie 3,3550. Kurs kilkukrotnie zbliżył się do górnego ograniczenia, lecz nie doszło do wybicia z formacji. Na wykresie można doczekiwać się krótkoterminowego trendu spadkowego utworzonego od początku lutego, jednakże kolejne dni pokażą czy ta korzystna dla kredytobiorców frankowych formacja się utrzyma.

d3z1ieg

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 02.01.2013 do 14.02.2013

Dla USD/PLN znajduje się w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Górne ograniczenie na poziomie 3,1100 jest utworzone na dwumiesięcznych maksimach tej pary walutowej. Istotnym wsparciem było dotychczas 50% zniesienie Fibonacciego, gdyż kurs kilkukrotnie zatrzymał się właśnie na tej linii, jednakże widzimy, że w ostatnim ruchu przebił je bez problemów. Obecnie wsparciem jest linia łącząca minima ostatnich dni w okolicy 3.0900.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 02.01.2013 do 14.02.2013

Kurs GBP/PLN także znajduje się w szerokim trójkącie o zasięgu wahań przekraczającym 10 groszy. Kurs obecnie ruszył w górę po utworzeniu nowej linii wsparcia na poziomie 4,7950. Gdyby kurs zawrócił to możemy oczekiwać ruchu do poziomu 4,7750 czyli wielomiesięcznych minimów dla tej pary walutowej. W przypadku ruchu w górę można oczekiwać nawet podejścia pod górne ograniczenie formacji na poziomie 4,8850.

d3z1ieg

Maciej Przygórzewski
dealer walutowy
Internetowykantor.pl

table border=0 width=100%>
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.

d3z1ieg

Podziel się opinią

Share
d3z1ieg
d3z1ieg