Trwa ładowanie...

Po świętach foliowej torebki już nie dostaniesz. Wycofują je ostatnie sklepy

Koniec darmowych foliówek w sklepach. Zaraz po świętach zostaną wycofane z sieci Auchan i Simpy Market.

Po świętach foliowej torebki już nie dostaniesz. Wycofują je ostatnie sklepyŹródło: Agencja Gazeta, fot: Waldemar Kompala/Agencja Gazeta
d2rctsq
d2rctsq

Zgodnie z nowym prawem od 1 stycznia w sklepach nie będzie już darmowych foliówek. Dla klientów miało to oznaczać 20 gr opłaty za każdą torbę, choć jak informował money.pl, ostatecznie będzie to 25 gr. Okazało się bowiem, że fiskus będzie dodatkowo naliczać VAT.

Większość dużych sieci handlowych nie będzie jednak czekać do początku 2018 r. Duża część z nich już wprowadziła nowe zasady. We wrześniu o końcu darmowych foliówek poinformował chociażby Rossmann. Zaraz po świętach bezpłatne reklamówki znikną z kolejnych dużych sklepów - Auchan, Moje Auchan, Auchan Supermarket i Simply Market.

"W trosce o środowisko oraz w oparciu o zapisy dyrektywy Unii Europejskiej i nadchodzącymi zmianami w polskim prawie na temat gospodarowania odpadami, od dnia 27 grudnia w sklepach nie będą już wydawane darmowe torby przy kasach" - informują przedstawiciele sieci. Dodają, że klientom zostanie zaproponowany wybór innych, alternatywnych rozwiązań w postaci toreb solidniejszych i wielorazowych. Nowe torby mogą być poddane w 100 proc. recyklingowi.

Foliówek nie będzie, poza wyjątkami

Ze sklepów znikają darmowe torebki foliowe, ale nie wszystkie. Przepisy dotyczą tych, o grubości od 15 do 49 mikrometrów. Bezpłatne natomiast pozostają tzw. „zrywki”, czyli torby o grubości poniżej 15 mikrometrów. Ale pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.).

d2rctsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rctsq